Üçlü Tarama Testi Nedir?

Üçlü Tarama Testi nedir? Hamilelik süresince bebeğin gelişiminde herhangi bir aksaklık olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yapılan testler arasında üçlü tarama testi oldukça önemli bir yer tutuyor.

Gebeliğin 16.-19. haftaları arasında yapılan üçlü tarama testi; anne adayından kan alınması ve alınan kanın tahlil edilmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Başta down sendromu olmak üzere bebekte herhangi bir kromozomal anomalinin olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olan üçlü tarama testini; annenin yaşı, sigara ya da alkol kullanıp kullanmadığı gibi farklı faktörler etkileyebiliyor.

Üçlü tarama testi; genellikle hamileliğin 16. ve 19. haftaları arasında yapılsa da, zorunluluk gerektiren durumlarda bu test 15. ve 22. haftalar arasındaki süreçte de yapılabiliyor.

üçlü tarama testi

Üçlü Tarama Testi Nasıl Yapılır?

Bebeğin Down ya da Edwars sendromuna yakalanıp yakalanmama riskinin ölçüldüğü bu testte; yukarıda belirttiğimiz gibi kan tahlili yoluyla annede kanında bulunan B-HCG, AFB ve uE3 gibi farklı biyokimyasal maddeler ölçülüyor.

Test sonuçları sayesinde bebeğin kromozomal anomaliye yakalanma riski; rakamlar ile ifade ediliyor.

Yani tıpkı ikili tarama testinde olduğu gibi üçlü tarama testi sonuçları da kesinlik ve netlik içermiyor.

Üçlü Tarama Testindeki Sınır Değer ( Eşik Değer ) Ne İfade Ediyor?

Üçlü tarama testi sonuçlarında yer alan ‘eşik değer’; bebeğin riskli gruba girdiği değeri gösteriyor.

Eşik değer down sendromunda 1/250 olarak kabul edilirken; Edwars sendromunda 1/100 olarak tabir ediliyor.

Üçlü tarama testi sonuçlarında eşik değerin aşılması; tehlike çanlarının çaldığı yani bebeğin kromozomal anomaliye yakalanma ihtimalinin arttığı anlamına geliyor.

üçlü tarama testi sonuçları

Üçlü Tarama Testi Sonuçlarının Yorumlanması:

  • Üçlü tarama testi sonucunun yüksek çıkması; bebeğin Down ya da Edwars sendromlu olarak doğacını göstermiyor. Yani risk değeri yüksek çıksa bile bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelebilme ihtimali de oldukça yüksek!
  • Üçlü tarama testi sonucunda bebekte herhangi bir kromozomal anomalinin tespit edilememesi de bebeğin kesinlikle sağlıklı doğacağını belirtmiyor. Yani bebeğin hasta olarak doğma ihtimali bulunuyor.
  • Bebekte kromozomal bir anomalinin olup olmadığı ancak amniyosentez işlemi sonrasında kesin ve net olarak tespit edilebiliyor.
  • Anne adayının son adet tarihi ile ultrason ölçümleri arasında uyuşmazlık olması durumu, test sonuçlarının da yanlış olmasına sebep olabiliyor.

Üçlü Tarama Testi Sonuçlarının Yüksek Çıkması Durumunda Ne Yapılmalı?

  • Bu durumda bebekte gerçekten Down sendromunun var olup olmadığını netleştirebilmek adına anne adayına amniyosentez ve ayrıntılı ultrason uygulanması gerekiyor. Lakin ultrason sonuçları bile her daim doğru ve net bilgiyi yansıtmayabiliyor.
  • Amniyosentez sonrasında bebekte Down sendromu tespit edilirse, ‘Sağlık Kurulu Raporu ve ailenin yazılı izni ile bebek; tahliye ediliyor.
  • Ailenin bebeğin tahliyesine izin vermediği durumlarda ise gebelik doktor gözetiminde devam ettiriliyor.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK