Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Hakkında A’dan Z’ye Bilmeniz Gerekenler

İtalyanca küretej kelimesinden gelen ve sözlük anlamı ‘kazıma’ olan kürtaj; istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması ya da gebelikle ilgili bir sorun ortaya çıktığında fetüsün tıbbi bir müdahale ile rahimden alınması anlamına geliyor.

Rahim duvarından tahlil amacıyla numune alınması amacıyla da başvurulan bir yöntem olan kürtaj, düşük sonrası rahim içinde kalan kalıntıların temizlenmesi, düzensiz regl kanaması yüzünden rahim duvarından biyopsi alınması vb. tıbbi müdahaleleri de kapsıyor.

Halk arasında ‘çocuk aldırma olarak da bilinen kürtaj; hemen hemen tüm cerrahi operasyonlar gibi birtakım riskler taşıyor. Kürtaj sonrası oluşabilecek her türlü komplikasyonu en aza indirgemek adına kesinlikle kaliteli bir hastanede kürtaj olmanız gerekiyor.

Kürtaj Öncesi Yapılması Gerekenler:

 • Belirli bir hastane ile kürtaj olmak için anlaştıysanız; genel anestezi eşliğinde kürtaj olacaksınız kesinlikle kürtaj saatinden önceki 4 ile 6 saatlik zaman dilimi içerisinde yiyecek ve içecek tüketmemenizi tavsiye ediyoruz. Bu durum; genel anestezi sonrasında kusmanıza ve kusmuğunuzun akciğerinize kaçmasına neden olabilir. Yani genel anesteziden önce yiyecek ve içecek tüketmek, sağlığınız açısından oldukça riskli sonuçlar doğurabilir.
 • Lokal anestezi ile kürtaj olmayı kararlaştırdıysanız; kürtaj işleminden önce yiyecek ya da içecek tüketmenizin herhangi bir sakınca taşımadığını da belirtmek istiyoruz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

 • Günümüzde kürtaj çeşitleri arasında en çok tercih edilen yöntem, vakumlu kürtaj olarak biliniyor. Kürtajdan önce hastanın genel sağlık durumu ile ilgili gerekli tetkikler yapılıyor ve ultrason ile ceninin rahim dışındaki yerleşim durumu inceleniyor. Kısacası kürtaj olmanın hasta için herhangi bir sorun teşkil edip etmediği tespit ediliyor.
 • Kürtaj esnasında ilk olarak uterusun ağız kısmı; enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırmak amacıyla özel dezenfektan sıvılar ile temizleniyor. Ardından da rahim ağzı; spekulum isimli alet yardımıyla sabit bir şekilde tutuluyor. Buji isimli aletlerle rahim ağzı genişletildikten ve rahim temizlendikten sonra ceninin tahliyesi de tamamlanmış oluyor.

Şayet 18 yaşınızı doldurduysanız ve evli değilseniz, sadece kendi isteğiniz ile kürtaj olabilirsiniz. Ancak evli olmayan bayanlar için ülkemizde maalesef ki devlet hastaneleri kürtaj yapmıyor. Evli olan ve 18 yaşını dolduran bayanlar ise ancak eşlerinin imzalı onayı ile kürtaj olabiliyor.18 yaşın altındaki bayanlar evli olsalar da anne ya da babalarından onay almak zorunda!

Ülkemizde kürtaj fiyatları; hastanenin kalitesine, jinekologun uzmanlık seviyesine göre değişiklik gösterebiliyor. Ülkemizin çoğu ilinde yasal izni olmamasına rağmen ‘kürtaj merkezi’ olarak hizmet veren binlerce merdiven altı hastane ya da kliniğin de var olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Özellikle bu hastanede kürtaj olan bayanlar; kürtaj esnasında hayatlarını kaybedebiliyor. Hayatını kaybetmeyenler ise kürtaj sonrasında rahimde parça kalması, enfeksiyon kapma, rahim duvarının delinmesi vb. sorunlar ile karşılaşabiliyor.

Genel olarak kürtaj işlemi; 3 ile 5 dakika gibi oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanıyor. Kürtajdan sonra 2 saat dinlenen hasta; yaşamına normal bir şekilde devam edebiliyor. Ancak doktor tarafından reçete edilen ilaçları da kesinlikle kullanmanız gerektiğini söylemek istiyoruz.

Kürtaj Sonrası Karşılaşabileceğiniz Önemli Riskler:

Kaliteli bir hastanede gerçekleştirilen kürtajdan sonra riskle karşılaşma oranınızın oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Kürtaj olan bayanları bekleyen en önemli riskler ise şu şekilde;

 • Kanama: Kürtaj sonrası bayanların en sık karşılaştığı problemlerden biri kanama olarak karşımıza çıkıyor. 10 haftalığa kadar olan gebeliklerin sonlandırılmasında kanama miktarı oldukça düşük olsa da 10 haftalıktan uzun gebeliklerde kanamanın miktarı da artıyor. Kürtaj sonrası kanamanın en önemli nedenleri arasında rahim içinde parça kalması yer alıyor. Kürtaj sonrası fazla kanama ile birlikte pıhtı ya da parça gelmesi durumunda doktorunuza haber vermelisiniz.
 • Enfeksiyon: Kürtaj esnasında steril aletlerin kullanılmaması, enfeksiyon kapmanıza sebep olabilir. Enfeksiyon kapmamak adına kürtajdan sonraki 15 gün içerisinde havuza ya da denize girmemeli, doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmalısınız.
 • Rahim delinmesi: Günümüzde modern vakumlu cihazlar yardımıyla kürtaj yapılması rahim delinmesi riskini ortadan kaldırmış olsa da küretle yapılan kürtaj sonrasında rahim delinmesi ile karşılaşmanız oldukça mümkün.
 • Rahimde yapışıklık: Metal küretle yapılan kürtaj sonrasında görülebilen rahimde yapışıklık; rahim iç kısmının gereğinden fazla temizlenmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Günümüzde oldukça nadir görülen bu sorun; adet görememe hatta kısırlık gibi olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor. Deneyimsiz hekimler tarafından yapılan kürtaj sonrasında bu sorunla karşılaşabileceğiniz için kesinlikle kürtaj olacağınız yer seçiminde dikkatli olmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.
 • Rahimde parça kalması: Ölü bebeğin tahliyesi esnasında daha çok görülen rahimde parça kalması durumunda ufak bir ikinci operasyona başvurulması gerekiyor.
 • Hamileliğin devam etmesi: 5 haftalıktan daha kısa olan gebeliklerin sonlandırılmasında daha sık görülen bir durum olan hamileliğin devam etmesi; daha çok tecrübesiz kişilerce yapılan kürtaj sonrasında rastlanan bir diğer durum.
 • Genel anesteziye bağlı ölüm riski: Genel anestezi; günümüzde fazla risk teşkil etmiyor. Ancak genel anestezi yüzünden 250 binde 1 olsa bile hayatınızı kaybetme riskiniz bulunuyor. Bu yüzden genel anestezi olmadan önce anesteziye olan duyarlılığınızı test ettirmelisiniz. Bu noktada kullandığınız tüm ilaçları, herhangi bir alerjiniz olup olmadığını, daha önce geçirdiğiniz hastalıkları ve ameliyatları kesinlikle doktorunuza bildirmelisiniz.

Kürtaj; ülkemizde 10 haftalık gebeliklerin sonlandırılması için başvurulan bir cerrahi müdahale. Yani ülkemizde kürtaj olmanın yasal sınırı 10 hafta. 10 hafta sonrasında ise gebelikle ilgili sıkıntıların yaşandığı durumlarda jinekolog kararı ile zorunlu kürtaj olabiliyorsunuz.

‘Kürtaj’; hiçbir şekilde doğum kontrol yöntemi olarak da düşünülmemeli. Yani hamile kalmak istemeyen bayanlara spiral taktırma, doğum kontrol hapı kullanma vb. doğum kontrol yöntemlerini geç olmadan uygulamalarını öneriyoruz.

Kürtajın etik olup olmadığı; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tartışılan konular arasında bulunuyor. Bu yüzden kürtaj kararı alırken; enine-boyuna düşünmeli, sonradan pişman olmamak adına gerçekten bu çocuğu aldırmak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.

Kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girebilirsiniz?

Kürtajı takip eden ilk 20 günlük süre zarfında kesinlikle cinsel ilişkiye girmemenizi tavsiye ediyoruz. Rahminizin toparlanması ve iyileşmesi açısından cinsel ilişkiden uzak durmanız oldukça önemli. Aynı zamanda bu zaman dilimi içerisinde mastürbasyon yapmaktan da kaçınmanız gerekiyor.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK