Hamilelikte 9. Hafta

Hamileliğin 9. Haftasında Neler Oluyor?

Anne adaylarında varis ve basur şikayetlerinin görülmeye başladığı, anne adaylarının bel bölgesinde görülen kalınlaşmalar nedeniyle daha rahat ve daha bol kıyafetler giymelerinin gerektiği hamileliğin 9. haftası; bebeğin yumurtalık ya da testislerinin de oluşmaya başladığı hafta. Ancak bebeğinizin dış genital bölgesinin oluşumu henüz tamamlanmadığından cinsiyet tayini için vaktin hala erken olduğunu söyleyebiliriz.

Bu süreçte bol bol meyve ve sebze tüketmeli, vitamin, mineral ve lif açısından güçlü olan besinler ile bebeğinizin gelişimini desteklemelisiniz.

Hamilelikte 9. Hafta

Gebeliğinin 9. haftası

Hamileliğin 9. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

 • Ayak parmakları oluşan bebeğinizin baş bölgesinden başlayan ve kalçaya kadar devam eden gövdesi; yaklaşık olarak 25 mm’ye kadar ulaştı.
 • Bebeğinizin kol ve bacak boyunun uzaması devam ederken, elleri de bilekten kıvrılmış bir şekle sahip.

  Gebeliğinin 9. haftasında bebeğinizin el parmakları da geçen haftaya nazaran daha uzun ve parmak uçları da genişlemeyi sürdürüyor.

 • Kulak kepçeleri ve göz kapakları belirgin bir şekilde gözlemlenebilen bebeğinizin gövdesi uzayıp güçlenmeye devam ederken; meme başları da belirginleşmeye başlıyor.
 • Bebeğinizin boyun bölgesi gelişiminin de hızla sürdüğü bu hafta, başı daha dik ve göz kapakları gözünü net bir şekilde örtüyor. Bir önceki hafta, bebeğinizin gözleri açıkken, artık göz kapaklarının varlığından söz edebiliriz.
 • Gebeliğin 9. haftası; bebeğinizin henüz çok küçük olmasına rağmen insan görünümünü aldığı ve el ve kol hareketlerinin siz henüz hissedemeseniz bile ultrason ile gözlemlenebildiği, oldukça özel bir hafta.

Hamileliğin 9. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

 • Bebeğiniz rahim içinde büyüdüğü için rahminizin de genişlemeyi sürdürdüğünü ve bel bölgenizin giderek kalınlaştığını söyleyebiliriz. Artan kan hacminize bağlı olarak, göğüslerinizde yüksek seviyede dolgunluk ve hassasiyet hissedebilirsiniz.
 • Gebeliğin 9. haftasında hamilelik hormonlarınızın artmasına paralel olarak mide yanması ve hazımsızlık şikayetleri ile karşılaşmanız mümkün. Bu şikayetleri en aza indirgemek için az az ve sık sık yemek yemeli, mide yanmasına neden olabilecek yiyecek tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Hamileliğin 9. Haftasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Kan dolaşımının hızlanması sonucu ortaya çıkan varis ve basur problemlerinizle savaşmak için günde 30 dakikalık hafif yürüyüşlere çıkabilir, varis şikayetinizin ciddi olduğu durumlarda varis çorabı kullanabilirsiniz.
 • Varis şikayetlerinizi azaltmak adına uzun süre ayakta kalmamalı, günde 30 dakikalık kısa mesafe yürüyüşü vb. egzersizler yapmalı, hızlı kilo alımından kaçınmalısınız.
 • Gebeliğin 9. haftasında göğüslerinizde hissettiğiniz dolgunlaşma ve ağrılaşmalara karşı göğüs destekleyici sütyenler kullanabilir, göğüs egzersizleri yapabilirsiniz.
 • Bel kısmınız giderek kalınlaştığı ve büyüdüğü için bel kısmı daha geniş olan, vücudun hava almasını sağlayan kıyafetler giymeli, iç çamaşırlarınızın kumaşının penye ve pamuktan imal edildiğinden emin olmalı, sentetik ve naylon iç çamaşırları kullanmamalısınız.
 • Gebeliğin 9. Haftası; çilek, kivi, brokoli, portakal suyu gibi bol bol C vitamini içeren besin ve içecekler tüketmelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK