Hamilelikte 8. Hafta

Hamileliğin 8. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 8.haftası, bebeğinizin hızla büyümeye ve gelişmeye devam ettiği, boy uzunluğunun artık mm’ler yerine cm’ler ile tabir edilmeye başlandığı, sizin gibi tüm anne adaylarının ise düşük riskine karşı tedbirli davranmaları gereken oldukça önemli bir hafta. Bu haftadan itibaren her lavabo ve yemek sonrası ellerinizi bol miktarda su ve sabun ile yıkamalı, enfeksiyona neden olabilecek bakteri ve virüs oluşumlarına karşı tedbirli davranmalısınız.

Hamilelikte 8. Hafta

Gebeliğin 8. haftası

Hamileliğin 8. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

 • Bebeğinizin göz kapağı çukurlarının oluştuğu ve retinadaki sinir hücrelerinin gelişmeye başladığı bu hafta, onun kulaklarının da şeklinin iyice belirginleştiği hafta. Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin gövdesi uzamaya ve gelişmeye devam ediyor.
 • Bebeğinizin burun ucunun da şekillendiği bu hafta onun minik kalbinin iç kısmında bulunan aort ve akciğere ait olan tüpler de belirginleşiyor, boğazından akciğerine giden bronşları da dallara ayrılıyor.
 • Bebeğinizin beyin gelişiminin hızlandığı bu hafta, yüzündeki kıkırdak ve kemikler de yavaş yavaş oluşurken, dalak ve karaciğeri gövde kısmındaki yerini alıyor.
 • Gebeliğin 8. Haftası, bebeğinizin cinsiyetinin henüz belli olmadığı lakin cinsiyetinin kız ya da erkek olarak ayrımlaşmaya başladığı özel bir hafta.
 • Bu hafta, bebeğinizin kalbinin dört odacığı oluşmaya başladığından ultrasonografi ile onun kalp atımlarını 140-150 dakikalık hızla duyabilirsiniz.

Hamileliğin 8. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

 • Gebeliğin 8. haftası itibariyle hormon seviyenizin artmasına bağlı olarak göğüs büyüklüğünüzde ciddi artışlar ile karşılaşmanız mümkün. Göğüslerinizin büyümesinin bir diğer nedeni de bedeninizin yavaş yavaş süt vermeye yani emzirmeye hazırlanması.
 • Bu haftadan sonra bağırsaklarınızdaki gerginliğe bağlı olarak, karnınızın büyüdüğünü hissedebilirsiniz. Ancak bu büyümenin gözle görülür bir miktarda olmadığını söyleyebiliriz.
 • İlk haftalarda karşılaşmak zorunda kaldığınız mide bulantıları, yorgunluk, halsizlik gebeliğin 8. haftasında azalmış olabilir. Yine de geceleri sık sık tuvalete kalmak zorunda kaldığınız için uykunuzu yeterince alamıyor olmanız da oldukça doğal. Gün içerisinde 15-20 dakika boyunca yürüyerek, yorgunluğa bağlı olan şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz.

Hamileliğin 8. Haftasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Bebeğinizin gelişimini hızla sürdürdüğü bu hafta, genetik hastalıkların, sizdeki beslenme bozukluklarının, sigara, alkol vb. kötü alışkanlıklarınızın, stresinizin bebeği ciddi miktarda etkilediği bir süreç. Bu süreç gebeliğinizin 12. haftasına kadar devam edeceği için her türlü kötü alışkanlıklarınızdan bir an önce vazgeçmelisiniz.
 • Gebeliğinizin 20. haftasına kadar embriyo için önemli bir tehdit olan düşük riskine karşı da tedbirli olmanız gerekiyor. Şayet vajinal kanamalar, karnınızda kramplar, sırt ve karın alt kısmında ağrılar ve parça düşürme gibi durumlar ile karşılaşırsanız; acilen doktora görünmelisiniz. Bu belirtilerin en genel düşük belirtileri olduğunu söyleyebiliriz.
 • Gebeliğin 8. haftası, sigara ve alkol ikilisinden de kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Bu ikilinin düşüğe neden olan en önemli faktörler olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

YORUM BIRAK