Hamilelikte 7. Hafta

Hamileliğin 7. haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 7.haftası, bebeğinizin hızla gelişmeye devam ettiği, boyunun artık 9-11 mm’ye kadar uzadığı, göz ve kulak çukuru gibi ayrıntılar sayesinde yüzünün şekillenmeye başladığı oldukça önemli bir hafta. Bu hafta itibariyle kendinizi sık sık huzursuz ve yalnız hissettiğiniz anlarla en iyi şekilde mücadele etmek için yogaya ya da meditasyona başlayabilir; annelik sürecine en iyi şekilde alışabilirsiniz.

Bu hafta, son adet dönemini hatırlamayan anne adaylarının gebeliklerinin ne kadar süredir devam ettiğini kolaylıkla öğrenebilecekleri bir hafta olma özelliği de taşıyor. Çünkü bu hafta başında embriyonun baş popo mesafesi olarak da bilinen CRL, kadın doğum uzmanları tarafından artık ölçülebiliyor.

Hamilelikte 7. Hafta

Gebeliğin 7. haftası

Hamileliğin 7.haftasında bebekte görülen değişiklikler

 • Bebeğinizin yemek ve soluk boruları, artık bu hafta itibariyle oluşmaya başlıyor. Bacak tomurcukları belirginleşmeye başlayan embriyonun aynı zamanda kol tomurcukları da büyürken, el ve kol omuz bölümü de yavaş yavaş görünür hale geliyor. Ayrıca el ve ayaklarda bulunan parmaklarda da tomurcuklanmaların başladığını söyleyebiliriz.
 • Bebeğinizin bağırsaklarının da bu hafta geliştiğini, apandisinin oluşumunu tamamladığını, görevi insulin hormonu salgılamak olan pankreasın da oluştuğunu ifade edebiliriz.
 • Gebeliğin 7. haftasında; akciğerlerde ilk bronş oluşumunun başladığını, beyin sağ ve sol yarım kürelerinin geliştiğini de ekleyebiliriz.

Hamileliğin 7. Haftasında annede görülen değişiklikler

 • Bu hafta, göğüs uçlarınızdaki aşırı hassasiyetin azalmaya başladığını hissedebilir, yoğun olarak sabah bulantıları ile karşılaşabilirsiniz.
 • Rahminiz eskisine nazaran iki katı büyüklüğünde olduğundan ve rahim idrar kesenize baskı yaptığı için sık sık tuvalete çıkma zorunluluğu yaşayabilirsiniz.
 • Kendinizi ruhsal açıdan mutsuz, tedirgin, endişeli hissediyor da olabilirsiniz. Ruhsal açıdan kendinizi daha iyi hissetmek adına artık yoga, meditasyon vb. spor dallarına ilgi göstermenizi öneriyoruz.

Hamileliğin 7. Haftasında dikkat etmeniz gerekenler

 • Gebeliğin 7. Haftası, beslenme düzeninize ve alışkanlıklarınıza dikkat etmeli, bol bol süt ürünleri tüketmelisiniz.
 • Bebeğinizin diş ve kemik oluşumu için yeterli miktarda kalsiyum içeren besinler tüketmeye özen göstermeli, süt, peynir, yoğurt, brokoli gibi kalsiyum açısından zengin besinlere öğünlerinizde yer vermelisiniz. (Günlük kalsiyum ihtiyacınız, bu süreçte 1200 mg.)
 • Gebelik boyunca vücudunuzun demir ihtiyacı yaklaşık 2 katına çıktığı için demir içeren besinler tüketmeyi de unutmamanız gerekiyor.
 • Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemli olan doğum öncesi vitamin haplarını henüz kullanmaya başlamadıysanız, bu vitaminleri tüketmeye başlamalısınız.
 • Hamilelik dönemi öncesinde kullandığınız ilaçları kullanmayı bırakmalı, doktora danışmadan kesinlikle reçetesiz ilaç kullanmamalısınız.
 • Gebeliğin 7. haftası; cinsel aktivitelerinize devam edebileceğiniz bir hafta. Ancak, gebeliğinizle ilgili herhangi bir riskli durum söz konusu ise cinsel aktivitelerinize devam edip edemeyeceğiniz konusunda öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Genel olarak, gebelikte cinsel ilişkinin yasak ve tehlikeli olduğu sürecin gebeliğin son 4 haftası olduğunu söyleyebiliriz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK