Hamilelikte 6. Hafta

Hamileliğin 6.haftasında neler oluyor?

Hamileliğin 6. haftası, anne adayının duygusal iniş ve çıkışlar yaşamaya başladığı, bebeğin boyunun ise 3-5 mm’ye kadar eriştiği dönem. Bu dönemde hemen hemen tüm anne adaylarının karşılaştığı en önemli rahatsızlık ise mide yanması. Beslenme düzeninize dikkat etmediğiniz takdirde bu hafta içerisinde birkaç kilo alabilir ya da sık sık kustuğunuz için birkaç kilo kaybedebilirsiniz. Ancak mide bulantılarınız yüzünden sık sık yediğinizi çıkarıyorsanız; kesinlikle bir doktora görünmeniz gerekiyor.

Hamilelikte 6. hafta

Gebeligin 6. haftasi

Hamileliğin 6. haftasında bebekte görülen gelişmeler

Embriyonun 3-5 mm’ye ulaştığı bu hafta, bebeğinizin 6.haftaya kadar oluşan dolaşım sisteminin de kalbine kan pompalamaya başladığı hafta. Üstelik bebeğinizin kalbi 2 mm boyunda ve neredeyse embriyonun büyük bir kısmı, onun kalbinden oluşuyor.

Bebeğinizin el ve kol oluşumu için gerekli olan yapılanma da bu hafta içerisinde başlıyor. Bebeğinizin baş, yüz ve omurilik gelişiminin de başladığı gebeliğin 6. haftasında vajinal ultrason ile bebeğinizin kalp atışlarını dinleyebilirsiniz.

Hamileliğin 6. haftasında bebeğiniz baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklinde görünüyor ve bebeğinizin akciğer, burun, damak, çene oluşumları da bu hafta başlıyor.

Gebeliğin 6. haftasından 10. Haftasına kadar olan süreç, onun gelişimini engelleyen faktörlere karşı en savunmasız olduğu süreç olduğu için anne ve baba adaylarının bu dönemde oldukça dikkatli davranması gerekiyor. Sakatlıkların çoğunun bu haftalarda görüldüğünü unutmamalı, kanama ile karşılaştığınız takdirde hemen doktora danışmalısınız.

Hamileliğin 6.haftasında annede görülen degisiklikler

Göğüslerde şişme ve hassasiyet, meme uçlarının renginde koyulaşma, mide yanması; hamileliğin 6.haftasında en çok görülen şikayetler.

Bu hafta, annelik hormonlarında görülen artışlar, annede hem fiziksel hem duygusal değişimlerin yaşanmasına da neden olabiliyor. Anne adayında sık sık idrara çıkma isteği, mide bulantısı ve kokulara karşı hassasiyet de görülebiliyor. Mide ekşimesi, midede yanma ile karşılaşmamak için akşam 20.00’dan sonra yemek yememeli, yemeklerden sonraki 2 saatlik zaman dilimi içerisinde yatar pozisyona geçmemelisiniz. Böylelikle mide yanması şikayetinizi en aza indirgeyebilirsiniz

Gebeliğin 6. haftası; anne adayında duygusal değişimlerin de yavaş yavaş görülmeye başlandığı, anne adayının kendini bir gün neşeli bir diğer gün karamsar ve mutsuz hissettiği bir hafta. Bu hafta boyunca duygusal iniş çıkışlar yaşayabilir, sinirinizi kontrol etmekte zorlanabilir, stres, yorgunluk ve sabah bulantıları yüzünden baş ağrılarından muzdarip olabilirsiniz.

Gebeliğin 6. haftası; ileride nasıl bir anne olacağınıza dair düşünce ve duygularınız yüzünden kendinizi stresli ve telaşlı hissedebileceğiniz, melankolik bir tutum sergileyerek yalnızlık psikolojisine girebileceğiniz bir hafta olduğu için duygusal açıdan kendinizi daha iyi hissetmek adına korkularınızı eşinizle ya da arkadaşlarınızla paylaşarak, hamileliğe daha kolay alışabilirsiniz. Bu süreçte yalnız olmadığınızı ve tüm bu düşüncelerinizin tamamen hormonlardan kaynaklı olduğunu sürekli olarak kendinize hatırlatmanızı tavsiye ediyoruz.

Hamileliğin 6. haftasında dikkat etmeniz gerekenler:

  • Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için bol miktarda protein, mineral ve vitamin içeren besinler tüketmelisiniz.
  • Pişmemiş salam, sucuk, pastırma, tavuk, balık vb. her türlü çiğ etten uzak durmalısınız.
  • Gebeliğin 6. haftası henüz bir kadın doğum uzmanı ile anlaşmayan annelerin artık bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeye başlamaları gereken hafta. Yani bu haftanın başında her türlü sorunuzu sorabileceğiniz, düzenli olarak kontrole gidebileceğiniz profesyonel bir kadın doğum uzmanı seçmelisiniz.
  • Bu haftadan itibaren baharatlı, acılı, asitli ve gazlı yiyecek ya da içecekler tüketmeyi de bırakmalısınız.
  • Akşamları bir bardak ballı ılık su içererek, mide ekşimesi şikayetinizi azaltabilirsiniz.
  • Bol bol egzersiz yaparak, lifli gıdalarla beslenerek ve sıvı alımınızı arttırarak, bu dönemin en belirgin rahatsızlıklarından biri olan kabızlık ile mücadele edebilirsiniz.

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]

YORUM BIRAK