Hamilelikte 5. Hafta

Hamileliğin 5. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğin gelişimi açısından oldukça kritik bir hafta olan hamileliğin 5.haftası, anne adaylarında yavaş yavaş mide bulantılarının görüldüğü, anne adaylarının bol bol yürüyüş ve egzersiz yapmaları, yeterli miktarda folik asit almaları gereken oldukça önemli bir hafta.

Bu süreçte yapılan yürüyüş ve egzersizler, hamileliğin getirdiği ağrı ve acıları hafifletiyor, anne adayının hamilelik boyunca daha az kilo almasını sağlıyor aynı zamanda annenin doğum sonrası daha kolay toparlanmasına fırsat tanıyor. Bu yüzden de bu süreçte anne adaylarının yürüyüş ve yüzme gibi aktivitelere katılarak, ekstra güç ve dayanıklılık kazanmaları, uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Hamileliğin 5. haftasında bebekteki gelişimler

Bebeğin kalp ve dolaşım sisteminin yavaş yavaş gelişmeye başladığHamileligin 5. haftasiı hamileliğin 5. Haftası, aynı zamanda bebeğin kalbinin de atmaya başladığı hafta!

Bir susam tanesi büyüklüğünde olan embriyonun vücudu, ektoderm(iç deri), mezoderm(orta deri) ve endoderm(dış deri) isminde 3 deri tabakasından oluşuyor. Bu tabakalar, ilerleyen haftalarda embriyonun organ ve doku oluşumlarına da yardımcı olacak!

Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin kalp ve dolaşım sistemi mezoderm isimli orta tabakada; beyin, omurilik, omurga ve sinirleri ektoderm isimli iç tabakada; akciğer, bağırsak pankreas gibi organları ise endoderm isimli dış tabakada şekillenmeye başlıyor.

Gebeliğin 5. haftası bebeğin beslenmesini sağlayan ve bebeğe oksijen taşıyan cv isimli dokunun ve kordon bağı fonksiyonlarının da gelişmeye başladığı hafta.

Hamileliğin 5. Haftasında Annede Görülen Değişimler

Henüz gebelik testi yaptırmayan anne adayları için 5. haftanın doğru test sonuçları alabilecekleri en uygun hafta olduğunu söyleyebiliriz.

Sabah bulantıları, göğüs uçlarında hassasiyet, halsizlik, yorgunluk; bu süreç içerisinde görülen en yaygın gebelik belirtileri içerisinde yer alıyor.

Sık sık idrara çıkma, göğüs ağrıları, gebeliğin 5. haftasında sizleri bekleyen diğer olası hamilelik belirtileri.

Hamileliğin 5. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizin gelişimi için özellikle ilk aylar oldukça kritik olduğundan, beslenme alışkanlıklarınızdan kullandığınız ilaçlara kadar her konuda titiz ve dikkatli davranmalı, doktor randevularınızı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

  • Doğum öncesi vitaminlerinizi hamileliğin 5. haftasında almaya başlamalısınız. Folik asit, demir ve kalsiyum içeren vitaminler, hamile bayanların en çok ihtiyacı olan vitamin çeşitleri. Ancak, vitamin kullanımını da abartmamalı, aşırı doz alımından kaçınmalısınız. Aksi halde bu durum hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için zararlı olabilir.
  • Hamileliğin 5. haftasında iyi bir doğum öncesi bakımı için profesyonel bir kadın doğum uzmanından randevu almalısınız.
  • Gebeliğin 5. haftasında şayet daha önceden kullandığız bir takım ilaçlar varsa bu ilaçlar hakkında da doktorunuzu bilgilendirmeli, doktorunuza danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamamalısınız.
  • Sigara ya da alkol kullanıyorsanız; bu kötü alışkanlıklarınızı bırakmanın da artık zamanının geldiğini söyleyebiliriz. Özellikle düşük, ölü doğum, bebeğin anne karnında ölmesi gibi üzücü olayların en önemli nedeninin anne adayının sigara kullanması olduğunu hamilelik boyunca aklınızdan çıkarmayın!

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK