Hamilelikte 40. Hafta

Hamileliğin 40. Haftasında Neler Oluyor?

Minik bebeğinize kavuşmanıza çok az bir süre, bebeğinizin dünyaya gelmekte diretebileceği hamileliğin 40. haftası; bebeğinizin doğum kilosuna ve boyuna eriştiği, vücut ağırlığının neredeyse %15’in yağ tabakasından oluştuğu, tüm organlarının ve vücut sistemlerinin dış ortamda yaşamaya hazır bir hale geldiği hafta.

Siz, bebeğinize kavuşmak adına sabırsızlanıyor olabilirsiniz lakin 42. haftaya kadar doğumun geç kalmış kabul edilmeyeceğini de belirtmek istiyoruz. Bebeğiniz bu hafta dünyaya ‘Merhaba’ diyebileceği gibi birkaç hafta daha uterusunuzda sımsıkı kıvrılmış bir şekilde beklemeyi tercih edebilir.

Gebelikte 40. hafta

Gebelikte 40. hafta

Hamileliğin 40. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin kilosunun 3 ile 4 kilo arasında değiştiği, boyunun ise 48 ile 55 cm arasında olabileceği hamileliğin 40. haftasında bebeğiniz hala dünyaya geldikten sonraki 6 aylık süre içerisinde her türlü enfeksiyon ve hastalığa karşı savaşabilmesine yardımcı olacak antikor üretimine devam ediyor.

Bebeğinizin kafatası kemiklerinin hala kaynaşmamış olması; doğum esnasında doğum kanalından rahat bir şekilde geçeceği anlamına geliyor.

Şu ana kadar cildinin altında depolanan yağlar; onun dünyaya geldikten sonra vücut ısısının dengelenmesini sağlayacak.

Hamileliğin 40. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu haftaya kadar 11 ile 15 kilo arasında kilo almış olabilirsiniz.

Bu hafta doktor kontrolüne giderek, rahminizin açıklığını, hamileliğinizin normal bir şekilde gelişip gelişmediğini, bebeğinizin kas ve solunum hareketlerini, onun amniyotik sıvı oranını kontrol ettirmeniz şart.

Bazen yumurtlama günleri yanlış hesaplandığı için doğum bu hafta içerisinde gerçekleşmeyebilir, bu yüzden doğumun geciktiğini düşünüp, stres yapmamanızı tavsiye ediyoruz.

Gebeliğin 40. haftasında bebeğinizin hareketleri de içinde yüzdüğü amniyotik sıvı azaldığı için yavaşlamış olabilir. Bu son günlerde mide yanması ve hazımsızlık şikayetlerinizin derecesinde yükselme ile karşılaşabilirsiniz.

Bağırsaklarınızın gevşemeye ve daha ağır işlemeye devam ettiği bu hafta, ishal ve mide bulantısından da muzdarip olabilirsiniz. Bebeğiniz idrar kesenize baskı yaptığı için kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.

Halsizlikten ve enerji yoksunluğundan da şikayetçi olabileceğiniz gebeliğin 40. haftasında uyumada ve uykuya dalmada zorluk çekebilirsiniz.

Hamileliğin 40. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta; suyunuzun gelmesi durumunda hemen doktoru aramanız gerekiyor.
  • Artık bacaklarınız vücudunuzu taşımakta zorlandığı için bacaklarınıza sık sık kramp girebilir. Bu durumda bileklerinizi ve parmak uçlarınızı baldırınıza doğru gevşetmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle krampların şiddetini hafifletebilirsiniz.
  • Bu hafta hazımsızlık ve mide ekşimesinden şikayetçi olan bayanlara yemekten önce bol sıvı almalarını ve yemekten sonra sakız çiğnemelerini tavsiye ediyoruz.
  • Gebeliğin 40. haftasında rahim ağzınız genişleyerek, incelebilir. Genişleme santimetrelerle gerçekleşeceğinden siz bu durumdan haberdar olmayabilirsiniz.

Doğum zamanının geldiğini nasıl anlayacaksınız?

  • Zaman içerisinde şiddeti giderek daha da artan düzenli kasılmalar,
  • Sümüksü vajinal akıntı( Nişan gelmesi)
  • Suyunuzun gelmesi(Zarların delinmesi)

Nişan gelmesi, doğumun kısa süre içerisinde gerçekleşeceği anlamına gelmez. Lakin suyunuzun geldiği anda doğumun başlamasına saatler kaldığı için hemen doktorunuza danışmanız gerekiyor.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

YORUM BIRAK