Hamilelikte 39. Hafta

Hamileliğin 39. Haftasında Neler Oluyor?

Her an doğum yaparak, bebeğinizi kucağınıza alabileceğiniz hamileliğin 39. haftasında bebeğinizin vücudundaki yağ dokusu giderek gelişmeye devam ediyor ve bebeğinizin derisi de yavaş yavaş soluyor. Bu hafta itibariyle bebeğinizin cildinin altında yeni bir deri tabakası da oluşmaya başlayacak.

Bu hafta da doktor kontrolüne gitmeyi unutmamalı, bebeğinizin hareketlerinde artma ya da azalma olduğu anlarda bu durumu anında doktorunuza bildirmelisiniz.

Gebelikte 39. hafta

Gebelikte 39. hafta

Hamileliğin 39. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin doğum sonrası süreçte vücut ısısının kontrol altında tutulmasını sağlayan vücut yağ katmanı giderek artmaya devam ederken, bebeğinizin pembe cildi de giderek beyazlaşıyor.

Bebeğinizin kafası pelvis kaslarınıza düştüğü için bu hafta yürümede zorluk çekebilir; ancak daha rahat nefes alabilirsiniz.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin kilosunun 3 ile 3,5 kilo arasında değiştiğini, boy uzunluğunun ise 48 ile 53 cm arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Gebeliğin 39. haftasında bebeğinizin beyni de gelişimini sürdürüyor ve beyin gelişimi bebeğiniz 3 yaşını tamamlayana kadar da devam edecek!

Hamileliğin 39. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta aşırı derecede duygusal ve dalgın olabilir; çevrenizdeki tüm olaylara karşı daha hassas davranabilirsiniz.

Bu haftaya kadar anne adaylarının aldığı ortalama kilonun 11 ile 15 kilo arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Gebeliğin 39. haftasında Braxton hicks kasılmalarınız daha da artabilir, suyunuz gelebilir, doğum belirtisi olarak kabul edilen nişan ve rahim boyundaki kılcal damarlarınız çatladığı için kanama ile karşılaşabilirsiniz.

Bu hafta, bebeğinizin yaşam alanı daha da daraldığı için onun hareketlerindeki azalmaya bağlı olarak, tekme ve yumruklarını daha az hissedebilirsiniz.

Mide yanması ve hazımsızlık şikayetlerinizin de arttığı bu hafta, bu şikayetinizi hafifletmek adına yemeklerden önce bol miktarda su ve sıvı tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Gebeliğin 39. haftasında kanlı ve sümüksü bir görüntüsü olan nişanınız da düşebilir. Bu durum panik olmanıza ve doğumun başladığını düşünmenize neden olabilir. Ancak nişanınızın gelmesi, doğumun birkaç saat sonra gerçekleşeceği anlamına gelmez.

Bu hafta, suyunuzun gelmesi doğumun birkaç saat içerisinde başlayacağı anlamına geldiği için acilen doktorunuzu aramanız gerekiyor.

Hamileliğin 39. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bağırsak kaslarınızın gevşemesine bağlı olarak, bu hafta mide bulantılarından ve ishalden muzdarip olabilirsiniz. Sıvı kaybını önlemek ve bu şikayetlerinizi azaltmak adına bol miktarda su içmenizi öneriyoruz.
  • Bu hafta sırt ağrılarınızda da artış olabilir. Sıcak kompres yaparak ya da duş alarak, sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
  • Gebeliğin 39. haftasında bebeğiniz pelvisinize baskı yaptığı için karnınızın alt kısmında kasılmalar ve ağrılar yaşayabilirsiniz. Ayrıca adet görebilir, hazımsızlıktan şikayetçi olabilirsiniz. Bütün bunların doğumun yaklaştığının habercisi olduğunu unutmamanız gerekiyor. Doğumdan sonraki süreçte çoğu şikayetinizi geride bırakacak, bebeğinizi kucağınıza aldığınızda, onun annesi olmanın çektiğiniz tüm sıkıntılara değdiğini düşüneceksiniz!

 

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

YORUM BIRAK