Hamilelikte 38. Hafta

Hamileliğin 38. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinize kavuşmanıza çok az bir sürenin kaldığı hamileliğin 38. haftasında bebeğiniz doğum için hazır bir vaziyette dünyaya ‘Merhaba’ demeyi bekliyor. Bebeğinizin tüm organlarının gelişimini tamamladığı, beyin ve sinir sistemi ile ilgili son gelişim detaylarının gerçekleştiği bu hafta, göğüsleriniz de süt vermeye hazırlanıyor.

Doğumdan sonra tüm zamanınız bebeğinizle ilgilenmek ile geçeceğinden bu hafta bol bol dinlenmenizi, sosyal aktivitelere katılmanızı ve zamanınızı tamamen kendi özel zevklerinize ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Gebelikte 38. hafta

Gebelikte 38. hafta

Hamileliğin 38. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bu hafta itibariyle bebeğinizin kilosunun yaklaşık 3000 g, boyunun ise 49 cm civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu hafta bebeğinizin cildinde olan kayganlaştırıcı madde olarak bilinen verniks kazeoza iyice azaldı. Bebeğinizin başında bulunan kemikler ise henüz sertleşmedi ve hala yumuşak. Bu kemiklerin yumuşak olması, doğum esnasında bebeğinizin doğum kanalından daha rahat bir şekilde geçmesine yardımcı olacak!

Gebeliğin 38. haftasına kadar bebeğinizin tutma ve yakalama refleksleri de gelişti. Bebeğinizin göbek kordonunun uzunluğu ise 60-75 cm arasında değişiklik gösteriyor.

Bu hafta kordon dolanması ile ilgili tüm risklerin tespiti oldukça önemli olduğundan kesinlikle doktor muayenesine gitmeyi de unutmamanız gerekiyor.

Hamileliğin 38. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Gebeliğin 38. haftasına kadar 11 ile 15 kilo almış olmanız oldukça doğal. 11 kiloya erişmiş olmayan anne adaylarına gebeliklerinin son 3 haftasında birkaç kilo daha almalarını tavsiye ediyoruz.

Bu hafta, göğüslerinizin süt üretmeye hazırlandığını daha önce söylemiştik. Süt üretme sürecinin ilk aşaması olarak göğüslerinizden ince ve sarımsı bir sıvı gelebilir. Kolostrum adı verilen bu sıvı; içinde bol miktarda protein, yağ ve şeker barındıran, antikorlarla dolu bir sıvı olma özelliği taşıyor.

Bebeğiniz pelvise oturduğu için bu hafta, daha önce hiç olmadığı kadar sık idrara çıkabilir; vajinal akıntınızda artış gözlemleyebilirsiniz. Şayet vajinal akıntınız pembemsi renkte ve sümüksü bir yapıdaysa bunun doğum işaretlerinden biri olan ‘Nişan’ olduğunu ifade edebiliriz. Bu durumdan kesinlikle doktorunuzu haberdar etmeniz gerekiyor. Lakin doğumun nişan gelir gelmez başlayacağını da düşünmemelisiniz. Nişan sadece doğuma az bir süre kaldığının habercisi…

Hamileliğin 38. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta sık sık idrara çıktığınız için su alımını durdurmanız oldukça yanlış bir davranış olacaktır. Doğum tamamlanana kadar bol miktarda sıvı ve su alımına devam etmelisiniz!
  • Gebeliğin 38. Haftasında ayaklarınızdaki şişliklerle savaşmak adına toplayıcı yüksek belli çoraplar giymeyi deneyebilirsiniz.
  • Bu hafta bağırsak hareketleriniz gevşediği için ishal de olabilirsiniz. İshal, doğumunun yaklaştığını haber veren bir diğer şikayetiniz olabilir.
  • Bedeniniz iyice büyüdüğü ve ağrılaştığı için geceleri uyumakta da zorluk çekebileceğiniz bu hafta meditasyon ya da yoga yaparak, sakinleşebilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Gebeliğin 38. Haftasına kadar derin gevşeme egzersizlerini öğrenmeyen adaylara kaslarının gevşemesine yardımcı olacak yoga ve meditasyon hareketleri konusunda eğitim almalarını öneriyoruz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK