Hamilelikte 37. Hafta

Hamileliğin 37. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin gelişimiyle ilgili son ayrıntıların tamamlandığı, bebeğinizin karnınızdaki yeri eskisine oranla daha dar olduğu için daha az hareket edebildiği hamileliğin 37. haftası; bebeğinizin pelvisinizden doğru aşağı şekilde inmeye devam ettiği, Braxon Hicks kasılmalarınızın daha da şiddetleneceği bir hafta.

Artık doğuma bir aydan daha az bir süre kaldı; hatta doğum her an başlayabilir ve kendinizi kısa bir süre içerisinde bebeğinizi kollarınızın arasına almış, onu severken bulabilirsiniz.

Gebelikte 37. hafta

Gebelikte 37. hafta

Hamileliğin 37. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin doğum tarihine az bir süre kala bebeğiniz kilo almayı sürdürüyor. Gebeliğin 37. haftası itibariyle bebeğinizin boyunun yaklaşık 48 cm civarında, kilosunun ise 2 kilo ve 900 gr olduğunu söyleyebiliriz.

Gebeliğin 37. haftasında önceki haftalara nazaran bebeğinizin hareketlerini daha az hissedebileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz. İçerisinde yüzdüğü amniyotik sıvıyı ciğerlerine çekerek, geri bırakan yani nefes alıp verme hazırlığı yapan bebeğinizin artık çok fazla hareket edebileceği bir alan kalmadı. Bebeğinizin göz kırptığını ve parmağını emdiğini de ultrason yardımıyla bu hafta kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Erken doğum yaptığınız yani bebeğinizi gebeliğinizin 37. haftasında doğurduğunuz takdirde onun dış ortama rahatlıkla uyum sağlayabileceğini de ifade edebiliriz.

Hamileliğin 37. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta, tıpkı bebeğiniz gibi vücudunuz da artık doğum için hazırlanmaya başlıyor. Kasılmalarınızın şiddetinin ve sıklığının giderek arttığı bu hafta, vajinal akıntı miktarınızda da artışla karşılaşabilirsiniz.

Bu hafta vajinal akıntınızın kırmızı ve sümüksü bir yapıda olması da oldukça mümkün. Bu akıntının doğumunun yaklaştığını haber veren ‘NİŞAN’ olduğunu söyleyebiliriz.

Gebeliğin 37. haftasına kadar almış olmanız gereken kilo; maksimum 15 kilo. Hamileliğinizin tamamlanmasına az bir süre kala kilo almamaya özen göstermeniz gerekiyor.

Bu hafta yürürken zorluklar yaşayabilir, sık sık dengenizi kaybedebilirsiniz. Bu duruma bebeğinizin baş kısmının pelvis kaslarınız içine yerleşmiş olması neden oluyor.

Hamileliğin 37. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta normal sancılar ile doğum sancılarını karıştırabilir, basit sancılar yüzünden çoğu zaman doğumun başladığını düşünebilirsiniz. Gerçek doğum sancıları, sırtınızda ağrı ve acı ile başlar ve karnınızın tüm alt kısmını sarar. Normal sancılar ise sadece karnınızın alt kısmında olur ve pozisyon değiştirdiğinizde geçer. Şayet sancılarınız pozisyon değiştirmenize rağmen geçmiyorsa ve sancının şiddeti giderek artıyorsa, gerçek doğumun varlığından söz edebiliriz.
  • Gebeliğin 37. haftasında doktor kontrolüne girmeyi de kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Bu hafta doktorunuz muayene esnasında bebeğinizin pozisyonunu, rahim ağzınızda açılmaların başlayıp başlamadığını kontrol eder.

Gebeliğin 37. haftasında geceleri uyumanız neredeyse imkansız bir hal alabilir. Bacak kramplarınız yüzünden uykuya dalmak sizin için bir işkenceye dönüşebilir. Mide yanmalarından hiç olmadığı kadar şikayetçi olabilirsiniz. Bu hafta da bol bol istirahat etmeye devam edin! Bütün bu şikayetlerinizden kurtulmanıza çok az bir süre kaldığını unutmayın

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK