Hamilelikte 36. Hafta

Hamileliğin 36. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin kilo almaya devam ettiği, midenizdeki baskı azaldığı için iştahınızın yeniden açılabileceği hamileliğin 36. haftası; sindirim ve nefes almada zorluk çekme vb. rahatsızlıklarınızın da hafifleyebileceği, bebeğinizin doğum kanalına doğru indiği bir hafta olma özelliği taşıyor.

Bu hafta idrar torbanız hala baskı altında olduğu için sık sık idrara çıkmak isteyebilir; bebeğinizin hareket alanı iyice daraldığından göğüs kafesinizin alt kısmında ağrı ve acı hissedebilirsiniz.

Gebelikte 36. hafta

Gebelikte 36. hafta

Hamileliğin 36. Haftasında Bebek Gelişimi

Bebeğinizin kilosunun 2 kilo ve 700 grama ulaştığı, boyunun ise 47 cm civarında olduğu gebeliğin 36. haftasında bebeğinizin sindirim ve dolaşım sistemleri de dahil olmak üzere tüm sistemleri de doğumdan sonraki süreç için hazır hale geldi.

Bebeğinizin vücudunu kaplayan tüylerin ve onun cildini koruyan verniks tabakanın dökülmeye başladığı bu hafta; bebeğiniz karnınızda kafası aşağı bir pozisyonda doğum gününü bekliyor.

Bu hafta boyunca bebeğinizin hareketlerini ultrasonda rahatlıkla gözlemleyebilir ve karnınızda belirgin bir şekilde hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 36. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta bağ dokularınız iyice yumuşadığı ve gevşediği için bel ve palvis ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz. Bel ve palvis ağrılarınızı hafif egzersizler ve hamile yogası yaparak hafifletebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Bebeğiniz rahminizde git gide daha da aşağı inmeye başladığı gebeliğin 36. haftasında midenizdeki baskı yüzünden yemek yerken rahatsızlık duyabilirsiniz. Bebeğinizin aşağı inmesi; vajina bölgenizde de baskı ve ağrı hissetmenize neden olabilir.

Braxton Hicks kasılmalarınızın da artacağı bu hafta, doğum suyunuz da yavaş yavaş gelebilir. Braxton Hicks kasılmalarını azaltmak adına duruş pozisyonunuzu değiştirmenizi( otururken ayağa kalkma vb.), ılık bir duş almanızı ya da bol miktarda sıvı tüketmenizi öneriyoruz.

Hamileliğin 36. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta itibariyle doktor kontrollerinizin sayısını arttırmalı; haftada en az bir kez kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Bu kontroller esnasında doktorunuzun bol bol tansiyonuzunu ölçeceğini ve idrarınızda protein olup olmadığını kontrol edeceğini söyleyebiliriz. Gebeliğin 36. haftasında yapılan bu kontroller; sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından oldukça riskli olan ‘preeklampsi’ rahatsızlığını tespite yönelik olarak yapıldığı için oldukça önem arz eder.
  • Bu hafta itibariyle bol bol dinlenmenizi, yorucu işlerden uzak durmanızı ve mümkün olduğunca ayaklarınızı yukarda tutacak şekilde sol tarafınıza yatarak istirahat etmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Böbreklerinizdeki atıkları temizlemek, kan hacminizi yüksek seviyede tutmak ve bağırsaklarınızı hareket ettirmek adına mümkün olduğunca su ve sıvı tüketmeyi de unutmamanız gerekiyor.
  • Gebeliğin 36. haftasında bebeğinizin hareketlerinde azalma hissettiğiniz, kalıcı ve şiddetli karın ağrısı duyumsadığınız, vajinal kanama ile karşılaştığınız takdirde kesinlikle doktora görünmelisiniz.
  • Bu hafta; dönem dönem kısa süreli yalancı doğum ağrıları ile de karşılaşabilirsiniz. Daha çok karnınızın alt kısmında hissedeceğiniz ve ağrıdan çok kasılma ve gerilme şeklinde olan bu ağrılardan istirahat ederek kurtulabilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK