Hamilelikte 35. Hafta

Hamileliğin 35. Haftasında Neler Oluyor?

Diş eti kanamaları ve vücudunuzun birçok bölgesini saran varis damarları ile karşılaşabileceğiniz hamileliğin 35. haftası; varis ağrıları ve kaşıntılarından muzdarip olabileceğiniz bir hafta.

Bu hafta; hamilelikten ötürü vücut ısınız da birkaç derece arttığı için sürekli terleyebilir, baş ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz. Baş ağrısı yüzünden kendini yorgun hisseden anne adaylarına sık sık mola vermelerini, bol miktarda dinlenmelerini, temiz hava almalarını ve odalarını mümkün olduğunca havalandırmalarını tavsiye ediyoruz.

Gebelikte 35. Hafta

Gebelikte 35. Hafta

Hamileliğin 35. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Gebeliğinizin 35. haftasında bebeğinizin boyunun 46 cm, ağırlığının ise 2 kilo ve 300 gram civarında olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğiniz yeterince uzun olduğu için artık karnınızın neredeyse tamamını işgal ediyor. Hatta rahminiz yavaş yavaş bebeğinize dar gelmeye başladı bile!

Bu hafta, bebeğinizin beyin gelişiminin hızla sürdüğünü ve temel organlarının gelişiminin tamamlandığını hatırlatmak istiyoruz.

Bebeğinizin böbrek gelişiminin de tamamlandığı bu hafta, karaciğeri de aktif bir şekilde çalışıyor.

Gebeliğin 35. haftasında bebeğiniz dış ortamdaki tüm sesleri net bir şekilde duyabiliyor, uyku ve uyanıklık periyotları çerçevesinde bazen uyuyor bazen de uyanık bir şekilde öylece size kavuşacağı günü bekliyor.

Hamileliğin 35. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Gebeliğin 35. haftasında anne adaylarının aldığı ortalama kilonun 13-15 kilo arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Bu hafta, doğuma az bir süre kala rahim ağzınızın olgunlaşmasına bağlı olarak vajinal akıntınızda artış gözlemleyebilirsiniz.

Vajinal akıntınızın renginin koyu yeşil, sarımtırak veya koyu kahverengi; akıntınızın kanlı ya da kötü kokulu olduğu durumlarda kesinlikle bu durumdan doktorunuzu haberdar etmeniz gerekiyor. Kötü kokulu, kanlı ya da sarımtırak bu tarz vajinal akıntıların enfeksiyon belirtisi olabileceğini hatırlatmak istiyoruz.

Gebeliğin 35. haftasında beyin hücre hacminizin daralması yüzünden unutkanlığınızda da artış yaşayabilirsiniz. Hatta en basit şeyleri bile unutmanız, kendinize şüpheyle yaklaşmanıza neden olabilir. Unutkanlığın bu süreçte oldukça normal olduğunu da belirtmek istiyoruz.

Kısa bir süre önce başlayan ve rahminizi doğuma hazırlayan Braxton Hicks kasılmalarının miktarı da bu hafta iyice artmış olabilir. Bu kasılmalar yüzünden karnınızı hiç olmadığı kadar gergin hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 35. haftasında karnınız ciddi anlamda kaşınabilir ve cildinizde ürtikeryal kabarcıklar ve vücut lekeleri gözlemleyebilirsiniz.

Hamileliğin 35. Haftasında Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

  • Bu hafta bebeğiniz neredeyse rahminizin tamamını işgal ettiğinden eskisine oranla daha yoğun bir derecede mide yanmalarından, reflüden ve mide ekşimesinden şikayetçi olabilirsiniz. Yemek yedikten sonra hemen uzanmak şikayetlerinizi arttırabilir. Bu yüzden yatar vaziyetteyken yemek yememeli, yemekten hemen sonra yatar pozisyona geçmemelisiniz.
  • Diş eti kanayan anne adaylarına bol miktarda C vitamini içeren besinler tüketmelerini tavsiye ediyoruz. C vitamin takviyeleri alarak da diş etlerinizi güçlendirebilirsiniz.
  • Gebeliğin 35. haftasında sık sık idrara çıkmak istemeniz de oldukça doğal. Yine de bol bol su ve sıvı tüketmeyi kesinlikle unutmamanız gerekiyor.

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK