Hamilelikte 34. Hafta

Hamileliğin 34. Haftasında Neler Oluyor?

Günlük aktivitelerinizi yerine getirirken zorluklar yaşayabileceğiniz, nefes darlığı yüzünden zaman zaman kendinizi boğuluyormuş gibi hissedebileceğiniz hamileliğin 34. haftası; mide yanması, reflü ve hazımsızlıklardan şikayetçi olabileceğiniz bir hafta.

Gebeliğin 34. haftasında bebeğinizin merkezi sinir sistemi ve akciğerleri oluşumunu sürdürürken; cildi de eskisine göre daha yumuşak ve daha parlak olma özelliği taşıyor.

Bu hafta gözlerinizle ilgili sorunlarla karşılaşabilir, gözlerinizdeki kuruluk, miyop ve hipermetrop şikayetleri yüzünden göz doktoruna görünmeyi bile düşünebilirsiniz. Gözünüzle ilgili başınıza gelebilecek tüm bu rahatsızlıkların geçici ve normal olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Gebelikte 34. Hafta

Gebelikte 34. Hafta

Hamileliğin 34. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin gözlerini açıp kapayabildiği, göz bebeklerinin dış ortamdan gelen ışık miktarına göre büyüyüp küçülebildiği hamileliğin 34. haftasında bebeğinizin cildini kaplayan tüyler de dökülmeye başlıyor.

Bu hafta bebeğinizin böbreklerinin üst kısmında yer alan salgı bezleri, doğdukları andan itibaren dışarıdaki havayı teneffüs etmelerini sağlayacak olan kortizon üretmeye devam ediyor. Yani bebeğinizin doğduğunda rahat bir şekilde nefes alabilmesi adına akciğerleri gelişmeyi sürdürüyor.

Gebeliğin 34. haftasında bebeğinizin boy uzunluğunun 45 cm; kilosunun ise 2,2 kilo civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Hamileliğin 34. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta bacaklarınızda ve ayaklarınızda varis oluşumları ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle ailesinde varis olan anne adaylarında varis oluşum ihtimalinin daha yüksek olduğunu ifade edebiliriz.

Normal şartlara göre vücut ısınız da bu hafta bir iki derece yükselmiş olabilir. Hamileliğinizin bu haftası, yaz aylarına denk geliyorsa kendinizi daha çok bunalmış hissedebilir ve daha çok terleyebilirsiniz.

Gebeliğin 34. haftasında cinsel isteksizlik de yaşayabilir; ruhsal açıdan tamamen doğuma odaklandığınız için eşinizin cinsel birliktelik tekliflerini geri çevirebilirsiniz.

Bebeğinizin normal ve sağlıklı doğup doğmayacağı sorusu; hiç olmadığı kadar kafanızı kurcalıyor da olabilir. Bütün bunları düşünmenizin oldukça doğal olduğunu unutmamalı, endişelerinizin arttığı günlerde rahatlamak için bu durumu doktorunuzla konuşmalısınız.

Hamileliğin 34. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta da çok fazla kilo almamak adına beslenme düzeninize dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Varislerden şikayetçi olan anne adaylarına çok fazla ayakta kalmamalarını, bol bol dinlenmelerini, dinlenir vaziyette uzanırken bacaklarını havaya kaldırmalarını önerebiliriz. Varis şikayetlerinizin hafiflemesi için varis çorabı kullanmayı da deneyebilirsiniz.
  • Bu hafta da hiç olmadığı kadar sakar olabilirsiniz. Vücudunuzun denge merkezi değiştiği için ufak tefek kazalara maruz kalmanız oldukça normal.
  • Gebeliğin 34. haftasında yürürken dikkatli ve yavaş yürümeli, kesinlikle topuklu ayakkabılar giymemelisiniz.
  • Sık sık idrara çıktığınız, geceleri rahatça uyuyamadığınız ve ağrılardan şikayetçi olduğunuz için bu hafta kendinizi oldukça yorgun ve bitkin hissetmeniz de oldukça doğal. Şimdi, bol bol dinlenme zamanı!
  • Gebeliğin 34. haftasında iştahınızın kesildiğine de tanık olabilirsiniz. Sizin açlık hissetmemeniz bebeğinizin aç olmadığı anlamına gelmediğinden az az ve sık sık yemek yemeyi ve düzenli beslenmeyi de unutmamanız gerekiyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK