Hamilelikte 33. Hafta

Hamileliğin 33. Haftasında Neler Oluyor?

Uykusuzluk sorununuzun hat safhaya ulaştığı, el, ayak ve bilek parmaklarınızda uyuşukluk ve acı hissedebileceğiniz hamileliğin 33. haftası; karnınızın alt kısmında ağrılar hissedebileceğiniz, zaman zaman nefesinizin daralabileceği oldukça zorlu bir süreç.

Rahim baskısına bağlı olarak, idrarınızda ağrı ve enfeksiyonlar

ile karşılaşabileceğiniz bu hafta; sık sık tuvalete çıkmak zorunda da kalabilirsiniz. Hatta idrar yollarınızdaki genişleme; böbreğinize de sıçrayabilir. Bu yüzden idrar yaparken zorluk hissediyor ve yanma, acı ve ağrılardan bir türlü kurtulamıyorsanız; kesinlikle bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Gebelikte 33. Hafta

Gebelikte 33. Hafta

Hamileliğin 33. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Hamileliğin 33. haftasında bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmeye devam ettiğini söyleyebiliriz. Bebeğinizin büyümeyi sürdürdüğü bu hafta; içinde yüzdüğü amniyotik sıvı da en az miktara çoktan ulaştı bile.

Bebeğinizin aktif bir şekilde hareket etmeyi sürdürdüğü hamileliğin 33. haftasında bebeğiniz artık doğum şeklini yavaş yavaş almaya başlıyor. Yani bebeğiniz, başını doğum kanalına çevirmiş vaziyette karnınızda uzanıyor.

Bu hafta, bebeğinin hareketlerinde azalma ve yavaşlama hisseden anne adaylarının bu durumdan doktorlarını da haberdar etmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Bu durum; bebeğinizin hayati fonksiyonlarında tehlike çanlarının çaldığı anlamına gelebilir.

Bebeğinizin demir ihtiyacının maksimum seviyeye ulaştığı gebeliğin 33. haftasında bol miktarda demir içeren besinler tüketmeniz gerekiyor.

Hamileliğin 33. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta; doğuma az bir süre kaldığı için kendinizi daha önce hiç olmadığı kadar stresli hissedebilirsiniz. Doğumla ilgili kaygılarınız, stresiniz, bel ve kaburga ağrılarınız; geceleri uykuya dalma aşamasında zorluklar yaşamanıza neden olabilir.

Gebeliğin 33. haftasında bileklerinizin su toplaması sonucunda karpel tünel sendromuna yakalanabilirsiniz. Bu yüzden de el parmaklarınızda karıncalanma, uyuşma ve yanma ile karşılaşabilirsiniz.

Gebeliğinizin bu haftasına kadar almanız gereken ortalama kilonun 12 kilo olduğunu söyleyebiliriz. Bu hafta, hamileliğinizin sonuna yaklaşmış olduğunuzu düşünerek, beslenme düzeninize ve egzersizlere eskisi kadar önem vermeyebilirsiniz. Ancak, bebeğinizin gelişimi neredeyse tamamlanmış olsa da sona ermiş değil. Bu yüzden her konuda dikkatli olmakta fayda var.

Hamileliğin 33. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Hamileliğinizin bu sürecinde sık sık nefesinizin kesildiğini ve boğulacak gibi olduğunuzu düşünebilirsiniz. Daha kolay nefes almak için mümkün olduğu kadar dik durmaya özen göstermeniz gerekiyor. Kısa ve yavaş yürüyüşlere çıkarak, bulunduğunuz ortamı iyice havalandırarak, sigara dumanından uzak durarak ve sık sık temiz hava alarak; akciğerlerinizin ihtiyacı olan oksijeni soluyabilirsiniz.
  • Gebeliğin 33. haftasında vücudunuzun ağırlık merkezi değiştiği için her zamankinden daha sakar olabilirsiniz. Hızlı ve acele hareket etmekten kaçınmanız; sakarlığınız yüzünden başınıza bin bir türlü olmadık işler açmanızı bir nebze de olsa engelleyebilir.
  • Bu hafta rahim kasılmaları yüzünden karnınızın alt kısmında ağrı ve acı hissedebilirsiniz. Braxton Hicks adı verilen bu kasılmalarına yakalandığınız anlarda pozisyon değiştirerek, kasılmaları durdurabilirsiniz. Örneğin; oturuyorken yürümek ya da yatıyorken ayağa kalkmak; kasılmaları engelleyebilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK