Hamileliğin 32. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 32. Haftasında Neler Oluyor?

Bel ağrılarınız yüzünden hareket ederken zorluklar yaşayabileceğiniz hatta uykusuz bile kalabileceğiniz hamileliğin 32. haftası; ne kadar zorlanırsanız zorlanın, düzenli egzersiz yapmayı unutmamanız gereken bir hafta. Yaptığınız hafif egzersizler ile vücudunuzu ve rahminizi doğuma hazırlayabilir; daha rahat bir doğum geçirebilirsiniz.

Gebeliğin 32. haftasında Braxton-hick adı verilen ve vücudunuzu doğuma hazırlayan kasılmalardan şikayetçi olabilirsiniz. Rahminizin diyaframa baskı yapması sonucunda karnınızda sıkışma hissedebilir; mide yanması ve nefes kesilmesinden muzdarip olabilirsiniz.

Hamileliğin 32. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Doğuma sadece 2 ay gibi kısa bir süre kala bebeğinizin boyu neredeyse 42 cm ve kilosu 1 kilo 700 gr. civarında. Rahminizde oldukça fazla yer işgal eden bebeğiniz, hemen hemen tüm gelişimini tamamladı.

Artık o, saçları, elleri, kolları ve bacakları olan, yumuşak ve parlak bir cilde sahip şirin bir bebek. Yani bebeğiniz; onu kucağınıza aldığınız andaki haline çok benziyor.

Üstelik bebeğinizin enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi oluşmaya başladı bile!

Gebelikte 32. Hafta

Gebelikte 32. Hafta

Hamileliğin 32. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta da sırt ve bel ağrılarınız yüzünden kendinizi sürekli yorgun ve bitkin hissedebileceğinizi söyleyebiliriz.

Şayet sırt ve bel ağrılarınız yoğun aralıklarla tekrar ediyorsa bu durum erken doğuma işaret ediyor olabileceğinden doktorunuza haber vermeyi unutmamanız gerekiyor.

Gebeliğin 32. haftasında yürürken, ayaktayken hatta otururken bile ağrı ve acı hissedebilirsiniz. Bu süreçte bol bol dinlenmeyi, uyumayı ve ağır işler yapmaktan kaçınmayı ihmal etmemelisiniz.

Hamileliğin 32. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta metabolizmanız eskiye nazaran daha yavaş çalıştığı için şişkinlik ve gaz sorunları ile karşılaşmanız oldukça olası. Bol su tüketerek ve hafif yürüyüşlere çıkarak, metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.
  • Düşük kan şekerinize bağlı olarak başınız dönebilir hatta kendinizi bayılacak gibi hissedebilirsiniz. Çantanızda fıstık, fındık ya da meyve gibi kan şekerinizi yükselten besinler taşıyarak; önleminizi alabilirsiniz.
  • Gebeliğin 32. haftasında düzenli olarak tansiyonunuzu ölçtürmenizin de oldukça önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Uzun süreli tansiyon yükseklikleri, erken doğuma neden olabileceği gibi bebeğinizin gelişimini de olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Bu hafta karnınızı sürekli olarak kaşıma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunun nedeninin gerilen karnınızın esnedikçe kuruması olduğunu söyleyebiliriz. Bitkisel yağlar, nemlendiriciler ya da kaşıntı önleyici losyonlar ile karnınıza hafifçe masaj yaparak; kaşıntınızın şiddetini hafifletebilirsiniz.
  • Gebeliğin 32. haftasında uyku öncesinde bacak ve baldırlarınızda kramplar ve kasılmalar hissedebilirsiniz. Bacak ve baldırlarınızda ortaya çıkan bu kasılmaların nedeni kalsiyum ve magnezyum eksikliği olabileceğinden ek-vitamin ve mineral takviyesi alarak ve gün içerisinde bol miktarda yoğurt tüketerek; kasılmaları en aza indirgeyebilirsiniz.
  • Gebeliğin 32. haftasında uzun ve yorucu yolculuklara da çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Uzun yolculuklar esnasında yorulmanız; erken doğum ağrı ve sancılarınızı tetikleyebilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

2 Yorum

  1. UlrikeMeinhof 16 Kasım 2016
    • veganprenses 16 Kasım 2016

YORUM BIRAK