Hamilelikte 31. Hafta

Hamileliğin 31. Haftasında Neler Oluyor?

Karnınızda çatlak oluşumları ile karşılaşabileceğiniz, karnınızın alt kısımlarındaki kaşınmalardan şikayetçi olabileceğiniz hamileliğin 31. haftası; ayaklarınızda ve bacaklarınızda oluşan ödem ve şişlikler yüzünden yürürken zorluk çekebileceğiniz bir hafta olma özelliği taşıyor.

Bebeğinizi kollarınızın arasına almanıza az bir süre kala kendinizi yorgun hissedebilir, baş ağrılarından muzdarip olabilirsiniz. Stres, sıcak hava ve uyku düzeninizle ilgili bozukluklar; baş ağrılarınızın şiddetini arttırabilir.

Gebelikte 31. Hafta

Gebelikte 31. Hafta

Hamileliğin 31. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Gebeliğin 31. haftasında bebeğinizin kilosunun 1400 gr civarında, boyunun ise neredeyse 42 cm uzunluğunda olduğunu söyleyebiliriz.

Bu hafta boyunca bebeğinizin beyin bağlantıları gelişmeye devam ediyor, bebeğiniz 5 duyu organı yardımıyla sinyaller alıyor ve kollarını, bacaklarını dilediği gibi oynatabiliyor. Bu yüzden de sık sık karnınızda onun minik tekmelerini ve hareketlerini hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 31. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu zamana kadar hamileliğiniz boyunca yaklaşık olarak 9-10 kilo almış olabilirsiniz. Doğuma kadar ortalama 2 kilo daha almanız mümkün. 10 kilodan daha fazla kilo alan ve bu durumdan şikayetçi olan anne adayları ise bir diyetisyene danışarak, kendilerine özel beslenme programı hazırlatabilir.

Gebeliğin 31. haftasında rahminizin sıkıştığını ve kasıldığını hissedebilir, daha çok tuvalete çıkma isteği duyabilirsiniz. Periyodik bir şekilde kasılmalar ile karşılaşan anne adaylarına bu durumdan kesinlikle doktorlarını haberdar etmelerini tavsiye ediyoruz. Hamileliğin son 3 ayında hissettiğiniz bu kasılmalar; erken doğumun habercisi olabilir.

Hamileliğin 31. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Ayaklarınızda ve parmaklarınızda şişmeler ile karşılaşabileceğiniz bu hafta; geniz yollarınız da şişebilir. Geniz yolu şişmeleriyle mücadele etmek için nefes alma bantları kullanabilirsiniz.
  • Büyüyen karnınıza bağlı olarak sırt ve kaburga ağrılarından da şikayetçi olabilirsiniz. Sırt ve kaburga ağrılarınızı hafifletmek için henüz hamile yogasına başlamadıysanız; bir an önce yogaya başlamanızı tavsiye ediyoruz.
  • Gebeliğin 31. haftasında uyku düzeniniz de ters düz olabilir. Anne adaylarına gece saatlerinde uyumak için diretmemelerini öneriyoruz. Gece boyunca dinlendirici bir uyku çekmediyseniz; gündüz vakti birkaç saat şekerleme yaparak, dinlenebilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik esnasında uyku sorunu yaşayan tek anne adayı siz değilsiniz! Bu yüzden de kendinizi yorgun hissettiğiniz gündüz ya da akşam saatlerinde uyumaktan çekinmeyin!

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK