Hamilelikte 30. Hafta

Hamileliğin 30. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin içerisinde yüzdüğü amniyotik sıvının miktarının günden güne daha da azaldığı, karnınızın büyümeye ve genişlemeye devam ettiği hamileliğin 30. Haftası; aşırı kilo alımının önüne geçmek adına beslenmenize dikkat etmeniz gereken ve hafif egzersizler yapmayı unutmamanız gereken bir hafta.

Bu zamana kadar ortalama 9 kilo üzerinde alan anne adaylarının, bu durumdan doktorlarını haberdar etmeleri gerektiğini de söyleyebiliriz. Bu haftada anne adayları arasında yaygın olarak görülen mide yanmalarından ve ekşimelerinden şikayetçi olabilirsiniz.

Gebelikte 30. Hafta

Gebelikte 30. Hafta

Hamileliğin 30. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bu hafta itibariyle bebeğinizin boyunun yaklaşık 40 cm, kilosunun ise 1 kilo 400 gr. civarında olacağını ifade edebiliriz.

Bebeğiniz, artık kendi vücut ısısını ayarlayabiliyor, görme yeteneği ise gelişmeye devam ediyor. Dışarıdan gelen ışığa tepki gösterebilme yeteneği kazanan bebeğinizin görüş açısı şimdilik %5 oranında. Bebeğinizin göz gelişimi ise doğumdan sonraki süreçte de devam edecek ve bebeğiniz; 2 yaşında daha net bir şekilde görme yeteneğini kazanabilecek.

Gebeliğin 30. haftasında bebeğinizin hareketlerini de daha net ve belirgin bir şekilde hissedebilmeniz mümkün. O artık, karnınızda dilediği gibi hareket edebiliyor, bazen de yuvarlanabiliyor.

Hamileliğin 30. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu haftaya kadar vücudunuzun ağırlık merkezinin değişmesine ve eklemlerinizin gevşemesine bağlı olarak, ayaklarınız birkaç numara büyümüş olabilir. Bu yüzden de eski ayakkabılarınız, ayağınıza sıkı gelebilir. Rahminizin genişlemesi makata baskı yapacağından kabızlıktan şikayetçi olabilirsiniz.

Genişleyen rahminiz makatın yanı sıra midenize ve bağırsaklarınıza da baskı yaptığı için gebeliğin 30. haftasında, karın şişkinliğinden de muzdarip olabilirsiniz. Karın şişkinliği şikayetinizi hafifletmek adına az az ve sık sık öğün tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Hamileliğin 30. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bel ve sırt ağrılarından, otururken ve kalkarken yaşadığınız zorluklardan, uykuya geçiş süresince çektiğiniz sıkıntılardan yorgun ve bitkin düşebileceğiniz bu hafta; düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmayı unutmamanız gerekiyor. Bol sıvı alarak ve düzenli beslenerek, bu zor süreci en iyi şekilde atlatabilir; zihinsel ve fiziksel açıdan rahatlayabilirsiniz.
  • Gebeliğin 30. haftasında ayaklarınızda karşılaşabileceğiniz ödem oluşumlarını durdurmak adına hızlı kilo almaktan ve tuzlu gıdalar tüketmekten de kaçınmalısınız.
  • Bu hafta boyunca günde 4-5 kez olacak şekilde rahim kasılmaları yaşayabilirsiniz. Kasılmalarının sürekli olarak devam etmesi durumunda kesinlikle doktorunuza görünmelisiniz. Gün içerisinde defalarca tekrarlayan kasılmalar; erken doğum belirtisi olabilir.
  • Hamileliğin 30. Haftasında hormonal değişikliklere bağlı olarak hamileliğin ilk haftalarındaki gibi duygusal iniş ve çıkışlar yaşayabilirsiniz. Hastaneye zamanında yetişememek, doğum esnasında çok acı çekeceğinizi düşünmek; size endişeli ve panik bir ruh haline sürükleyebilir. Endişelerinizin ilerlediği durumlarda bir terapistten yardım alabilir ya da doğum hazırlık sınıfına katılarak, korkularınızla yüzleşmeyi ve onları yenmeyi öğrenebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK