Hamilelikte 29. Hafta

Hamileliğin 29. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin akciğer ve kas gelişiminin devam ettiği, görsel ve işitsel yeteneğinin yanı sıra tat alma duyusunun da hızla geliştiği hamileliğin 29. haftası; kabızlık, mide yanması, gaz vb. şikayetler ile karşılaşabileceğiniz bir hafta.

Bebeğinizin besin ihtiyacının hızla devam ettiği bu hafta; onun besin ihtiyacını tam anlamıyla karşılayabilmeniz için bol bol protein, C vitamini, kalsiyum, demir ve folik asit içeren besinler tüketmeniz gerekiyor.

Gebelikte 29. Hafta

Gebelikte 29. Hafta

Hamileliğin 29. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin boy uzunluğunun 38 cm civarında olduğu ve kilosunun 1 kilo 130 gram’a kadar ulaştığı gebeliğin 29. haftasında; bebeğiniz büyümeyi son sürat sürdürdüğü için bebeğinizin hareket alanının daralmasına bağlı olarak, onun tekmelerini daha net bir şekilde hissedebilecekseniz.

Bebeğinizin kafasının da gitgide büyüdüğü bu hafta; bebeğinizin her gün ortalama 250 mg kalsiyum depoladığını da söyleyebiliriz. Yani bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmek adına bol miktarda peynir, yoğurt, taze sıkılmış portakal suyu gibi kalsiyum deposu besinler tüketmelisiniz.

Hamileliğin 29. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta mide yanmalarından, reflüden, karnınızın alt kısmındaki ağrı ve kasılmalardan şikayetçi olabilir, burun tıkanması ya da kanamalarına maruz kalabilirsiniz. Kendinizi sürekli dargın ve yorgun hissetmeye de başlayabilirsiniz.

Gebeliğin 29. haftasında hızla kilo almaya başlayacağınızı da belirtmek istiyoruz.

Artık 3. trimester döneminde olduğunuz için hamileliğinizin 2. trimester dönemindeki kadar kolay ve rahat geçmeyeceğini de bilmeniz gerekiyor.

Hamileliğin 29. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bebeğinizin hareketlerinde aşırı artış ya da aşırı yavaşlama hissettiğiniz anlarda kesinlikle bu durumu doktorunuza bildirmeniz gerektiğini ifade edebiliriz.
  • Ayaklarınızda varis ve şişlikler ile karşılaşmamak adına uzun süre ayakta beklememeli, rahat ve topuksuz ayakkabılar giymeyi tercih etmeli, topuklu ayakkabılardan olabildiğince uzak durmalısınız.
  • Gebeliğin 29. haftasında yüksek lif içeren besinler tüketmeli, bol miktarda su ve sıvı almalı, hafif egzersizler yaparak, hamilelik sürecini en sağlıklı şekilde yönetmeye özen göstermelisiniz.
  • Hamileliğin bu döneminde görülen ‘pasif düşük tansiyon’ ; ayağa kalktığınızda kendinizi sersem hissetmenize ve düşmenize neden olabilir. Bu yüzden oturduğunuz yerden ya da sabah yatağınızdan kalkarken yavaş hareket etmeli, akşamları uyurken sırt üstü değil de sola dönük olacak şekilde yatmayı denemelisiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK