Hamilelikte 17. Hafta

Hamileliğin 17. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 4. ayını geride bırakmanıza az bir zamanın kaldığı, bebeğinizin hareketlerini kolaylıkla hissetmeye başladığınız hamileliğin 17. haftası; vücudunuzda çatlaklarla da karşılaşabileceğiniz oldukça önemli bir hafta.

Gebeliğin 17. haftasına kadarki süreçte girdiğiniz tüm tarama testleri; daha çok hamileliğinizle ilgili herhangi bir düşük tehlikesinin olup olmadığına yönelikti. Bu haftadan sonraki tarama testlerinin konusu ise bebeğinizle ilgili herhangi bir genetik sorunun olup olmadığı olacak.
hamilelikte17. hafta

Hamileliğin 17. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bu hafta; bebeğinizin eşi olarak da adlandırılan plasentanın bebeğinizin boyu ile aynı uzunluğa geleceğini, bebeğinizin plasentası ile göbek bağını ultrason ile rahatlıkla görebileceğinizi söyleyebiliriz.

Gebeliğin 17. haftası itibariyle bebeğinizin ağırlığı 170 gr civarındayken; boyu ise neredeyse 14 cm. uzunluğunda.

Bu hafta ultrason yardımıyla bebeğinizin cinsiyetini de net bir şekilde öğrenebilir; şimdiden hazırlıklarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Hamileliğin 17. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Karnınızdaki büyümeyi daha rahat bir şekilde gözlemleyebileceğiniz hamileliğin 17. haftasında; bu büyümeye bağlı olarak, kendinizi daha hamile hissetmeniz oldukça olası.

Gebeliğin 16. haftasında anne adaylarında ağız ve burun kuruluğu görül
ebileceğinden bahsetmiştik. Bu hafta ise gözlerinize kuruluk hissetmeniz mümkün. Vücudunuzdaki hormonal değişikliklerden kaynaklanan göz kuruluğunu gidermek için eczanelerden yapay gözyaşı temin edebilirsiniz.

Bebeğiniz bu hafta itibariyle daha hızlı bir şekilde kilo almaya başladığı için sizin de en az birkaç kilo alabileceğinizi belirtmek istiyoruz (Ortalama 2-5 kilo).

Bu süreçte karın büyüklüğünüz diğer anne adaylarına nazaran daha büyük ya da daha küçük olabilir. Bağırsaklarınızın iç kısmında biriken gaz; karnınızın daha büyük görünmesine neden olabilirken; karın ciltlerinizin sıkı olması da karnınızın daha küçük görünmesine sebep olabilir.

Hamileliğin 17. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta; vajinal akıntılarınızda artış olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Şayet vajinal akıntınızın rengi beyaz- sarı renkteyse ve akıntınızdan herhangi bir kötü koku gelmiyorsa; endişelenmenize gerek yok. Akıntınızın kahverengi, yeşil ya da koyu kıvamlı olduğu, ağrı, kaşıntı, yanma hissettiğiniz anlarda doktorunuzu kesinlikle bu durumdan haberdar etmeniz gerekiyor. Bu tarz akıntılar; rahim ağzında bir sorun olduğu ya da enfeksiyon kapmış olabileceğiniz anlamına geliyor.
  • Hamileliğin 17. haftasında kalsiyum açısından zengin besinler tüketmeye özen göstermeli, bebeğinizin dolaşım sisteminin gelişimi açısından kalsiyumun oldukça gerekli olduğunu unutmamalısınız.
  • Bu hafta; vajinal duş yapmaktan kaçınmalı yani vajinanızın iç kısmını yıkamamalısınız. Aksi halde enfeksiyon kapabileceğinizi belirtmek istiyoruz.
  • Gebeliğin 17. haftasında vücudunuzda yoğun miktarda çatlakların oluştuğuna tanıklık edebilirsiniz. Duş sonrası nemlendirici kullanarak, çatlak oluşumunu yavaşlatmanızı tavsiye ediyoruz. Bol bol sebze ve meyve tüketerek, düzenli egzersiz yaparak da çatlak oluşumlarını en aza indirgeyebilirsiniz.
  • Henüz dörtlü tarama testine girmeyen anne adaylarına da gebeliğin 17. haftasında bu teste girmelerini öneriyoruz. Dörtlü tarama testi; down sendromu vb. bebeğinizdeki kalıtımsal rahatsızlıkların tespiti açısından oldukça önem arz ediyor.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK