Hamilelikte 16. Hafta

Hamileliğin 16. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin kol ve bacak boyundaki orantısızlığın düzelmeye başladığı, bebeğinizin kollarının bacaklarından daha uzun olduğu hamileliğin 16. haftası; bebeğinizin boyunun da uzamaya devam ettiği hafta. Bebeğinizin el ve kollarını kolaylıkla hareket ettirebildiği hamileliğin 16. haftası itibariyle bebeğinizin boyunun yaklaşık 14 cm, ağırlığının ise 130 gram civarında olacağını söyleyebiliriz.
hamilelikte 16. hafta

Bu hafta itibariyle bebeğinizin cinsiyeti kesinleşiyor ve ultrason ile kolaylıkla tespit edilebiliyor. Ancak bebeğin anne karnındaki duruşunun uygun olmadığı bazı durumlarda cinsiyet tespitinin de mümkün olmayacağını eklemek istiyoruz.

Hamileliğin 16. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin göz kapağı hala kapalı olsa bile bu hafta itibariyle onun göz hareketlerini ultrason ile takip edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Bu hafta itibariyle armut büyüklüğüne ulaşan bebeğinizin boyu ve kilosu neredeyse bir önceki haftanın iki katına kadar ulaşıyor.

Bebeğinizin kafasını eskiye nazaran daha dik tutabildiği gebeliğin 16. haftasında bebeğinizin güçlenen kasları sayesinde kafasını ve boynunu eğik olan konumdan kaldırmaya çalışacağını ekleyebiliriz.

Hamileliğin 16. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Gebeliğin 16. haftası itibariyle daha kolay yorulduğunuzu hissedebilir; sık sık nefesinizin kesildiğine tanık olabilirsiniz. Gebelikte artan hormonlarınızın akciğerlerinizde sıvı toplaması sonucunda derin nefes almada güçlük çekebilirsiniz.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin karnınızda hareket ettiğini hissedebilir, hamileliğin sıkıntılı sürecini bir süreliğine geride bıraktığınız için daha enerjik olabilirsiniz.

Bu süreçte ani duygu değişimlerinizin de yavaş yavaş geride kaldığının altını çizmek istiyoruz. Mide bulantılarınızın seyrekleştiği, ani duygu değişimlerinizin azaldığı, cildinizin daha canlı ve parlak göründüğü bu süreçte hamile olmanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Hamileliğin 16. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta; bebeğinizde down sendromu gibi kromozomsal rahatsızlıkların olup olmadığını öğrenebileceğiniz bir hafta. Amniyosentez testi yaptırarak, bebeğinizdeki genetik bozuklukların erken bir süreçte tespit edilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Gebeliğin 16. haftasında; beslenmenize dikkat etmeli; plates, yoga, sabit kondisyon bisiklet vb. sporlara katılmayı unutmamalısınız. Bu sporlar sayesinde doğumun daha kolay geçmesini sağlayabilir aynı zamanda bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.
  • haftadan itibaren hareketlerinize de dikkat etmeli, yüzüstü ya da sırt üstü yatmaktan kaçınmalısınız. Bebeğe giden kan akışını ve oksijeni yavaşlatmamak adına sağ tarafa yatmak yerine sol tarafa dönerek uyumalısınız.
  • Gebeliğin 16. haftasında kasık ağrılarından da muzdarip olabilirsiniz. Bunun nedenini büyüyen rahminizin bağlarda gerginlik ve ağrıya neden olması; şeklinde açıklayabiliriz.
  • Gebeliğin 16. haftası; kasık ağrılarınızı hafifletmek istiyorsanız; bol bol sıvı tüketmeli, uzun süre ayakta kalmamalı, oturduğunuzda dik durmaya özen göstermeli, şayet masa başı bir işte çalışıyorsanız, her saat başı 10 dakikalık yürüyüşler yapmalısınız.
  • Bu süreçte ağız ve burun kuruluğu ile karşılaşmanız da oldukça mümkün. Ağız-burun kuruluklarından kurtulmak için bol bol su tüketmeli, evdeki nem oranını yükseltmek amacıyla radyatör ya da ısıtıcılarınızın üzerine su dolu kaplar ya da ıslak havlular koyarak, odanızı nemlendirmelisiniz.

 

 

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK