Hamilelikte 15. Hafta

Hamileliğin 15. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin kilosunun yaklaşık 70 gram’a ulaştığı, başı ile poposu arasındaki mesafenin 10,1 cm civarında olduğu hamileliğin 15. haftası; gebeliğinizi daha iyi fark edebileceğiniz ve karnınızın da giderek büyüdüğü hafta olma özelliği taşıyor.

Gebeliğin 12. haftası ile başlayan en rahat hamilelik dönemi 15. haftada da devam ediyor olsa da bu haftada duygusal iniş çıkışlar yaşamanız ve kendinizi gergin ve stresli hissetmeniz oldukça mümkün.
hamilelikte 15. hafta

Hamileliğin 15. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin neredeyse bir elma büyüklüğüne eriştiği bu hafta; tırnakları ve saçları da hızlı bir şekilde uzamayı sürdürüyor. Aynı zamanda bebeğinizin derisi üzerinde de tüyler çıkmaya başlıyor. 15. hafta itibariyle bebeğinizin iç kulak yapısı oluşmaya başlasa bile bebeğinizin sizi tamamen duyabilmesi ancak 34. haftadan itibaren mümkün olacak.

Bebeğinizin bacaklarını ve kollarını rahatlıkla oynatabilecek duruma geldiği hamileliğin 15. haftasında göbeğinize bir ışık tuttuğunuzda bebeğinizin ışığı hissedebileceğini ve ışığa karşı geri çekilerek tepki vereceğini söyleyebiliriz. 15. haftada bebeğinizin gözleri hala kapalı olsa bile bebeğiniz ışığı kolaylıkla fark edebiliyor ve yerinden hareket ederek, ışıktan uzaklaşabiliyor.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin ultrason ile cinsiyetini öğrenebileceğinizi de müjdeleyebiliriz. Geçen hafta sadece ileri teknoloji ultrason ile tespit edilebilen bebeğinizin cinsiyeti; bu hafta itibariyle hemen hemen tüm ultrasonlarla tespit edilebilecek.

Hamileliğin 15. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta itibariyle yorucu işler yapmaktan kaçınmalı, gün içerisinde dinlenirken ayaklarınızı uzatarak dinlenmelisiniz. Gün içerisinde ağır egzersizler yapmanızın ya da fiziksel açıdan yorulmanızın plasentaya giden kan akışını yavaşlatacağını hatırlatmak istiyoruz.

Gebeliğin 15. haftası itibariyle sırt üstü yatarken ya da oturduğunuz yerden kalkarken ani hareketler yapmaktan da kaçınmanız gerekiyor. Aksi halde baş dönmesi ya da tansiyon düşmesi gibi rahatsızlıklar yaşamanız olası.

Bu hafta karşılaşabileceğiniz bir diğer rahatsızlık; hamilelikte iç burun iltihabı. Bu süreçte burnunuzda tıkanıklık hissedebileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz. Hormonal değişikliklere bağlı olarak burun mukozlarına doğru kan akışının hızlanması sonucunda; burnunuz tıkanabilir. Hatta burnunuzdaki kan damarlarının genişlemesine bağlı olarak zaman zaman burnunuz kanayabilir.

Hamileliğin 15. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Gebeliğin 15. haftasında bacaklarınızda görülen vanöz damar genişlemeleri varis oluşumlarını hızlandırabilir. Bu yüzden uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalı, otururken ayaklarınızı sallamamalısınız. Ayağınızdaki varislerin ağrıya dönüştüğü durumlarda kesinlikle doktorunuza bu durumu bildirmeli, onun önerdiği bir damar cerrahisine başvurmalısınız.
  • Bebeğinizin tiroit bezlerinin hızla çalışmaya devam ettiği gebeliğin 15. haftasında onun tiroit bezlerinin daha iyi çalışabilmesi adına bol bol iyot açısından zengin olan besinler tüketmelisiniz. Balık vb. deniz canlılarında, tahıllar ve bakliyatlarda bol bol iyot bulunduğunu ifade edebiliriz. Soğan, mantar, yumurta, koyu yeşil renkli besinler; iyot açısından zengin besinler listesinde yer alan diğer lezzetler.
  • Hamileliğin 15. haftası itibariyle daha sık doktor kontrolüne de gitmeniz gerektiğini unutmamalı; doktorunuz tarafından önerilen tüm tarama testlerine katılmalısınız.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK