Hamilelikte 14. Hafta

Hamileliğin 14. Haftasında neler oluyor?

Bebeğinizin başı ile poposu arasındaki mesafenin 8 ile 9,3 cm’ e kadar ulaştığı, ağırlığının geçen haftaya göre 5 gram daha artarak 20 gramdan 25 grama yükseldiği hamileliğin 14. haftası; karnınızın da belirginleşmeye başladığı hafta.
Gebelikte 14. Hafta

Geçen hafta itib
ariyle başlayan hamileliğinizin en rahat süreci; 14. haftada da devam ediyor. Bebeğiniz hızla büyümesini sürdürürken, bebeğinizin büyümesine bağlı olarak rahminizin ağırlığı artarken, karnınız da hızla büyüyor.

Hamileliğin 14. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler?

Bu hafta içerisinde bebeğinizin bazı mimik hareketlerini ultrason ile gözlemleyebileceğinizi söyleyebiliriz. Bebeğiniz artık yüzünü ekşitiyor, kaşlarını çatıyor ve gözlerini kısıyor. Aynı zamanda bebeğiniz sık sık elini ağzına götürmeye başlıyor.

Gebeliğin 14. haftası, bebeğinizin cinsel organının da tamamen gelişimini tamamladığı hafta. Bebeğinizin tiroid bezinin gelişerek, hormonlarının oluşmaya başladığı bu haftanın cinsiyet tayini için hala erken olan zaman dilimi içerisinde yer aldığını belirtebiliriz. Ancak ileri teknolojinin kullanıldığı ultrason ile cinsiyet tayininin de mümkün olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Bebeğinizin böbreklerinin idrar üretimine başladığı gebeliğin 14. haftasında bebeğiniz artık idrara çıkıyor. Bebeğinizin saçlarının uzamaya devam ettiği bu hafta, içerisinde bulunduğu amniotik sıvıya idrarını yaptığını ve aynı zamanda bu sıvı içerisinde hareket ettiğini de belirtebiliriz.

Gebeliğin 14. haftasının bebeğiniz açısından yepyeni gelişmelerin yaşandığı bir hafta olduğunu söyleyebiliriz. O, artık düşünebilen, el ve ayaklarını hareket ettirebilen, sizin sesinizi net olmasa da işitebilen, dışarıdan gelen sesleri duyarak seslere tepki verebilen bir varlık. Avuçlarını açıp kapatabilen bebeğiniz, aynı zamanda kafasını da hem sağa hem de sola çevirebiliyor.

Hamileliğin 14. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Mide bulantılarınızın ve kusma şikayetlerinizin geçen haftadan itibaren azalmaya başladığını daha önceki yazımızda belirtmiştik.

Gebeliğin 14. haftası; hamilelik boyunca kendinizi enerjik ve mutlu hissedeceğiniz zaman dilimi içerisinde yer alıyor.

  1. haftada yaklaşık olarak 2-3 kilo aldığınızı fark edebilirsiniz. Rahminiz hızla büyümeyi sürdürdüğü için kasıklarınızda ağrı ve sancılar ile karşılaşabilirsiniz. Kasıklarınızdaki ağrının yanı sıra sırtınızda da zorlanmalar ve ağrılar hissedebilirsiniz.

İştahınızın giderek daha da arttığı gebeliğin 14. haftasında kilo almamak adına kesinlikle hamur işlerinden ve tatlılardan uzak durmalısınız.

  1. hafta itibariyle azalan bir diğer şikayetinizin sık sık idrara çıkma olacağını da söyleyebiliriz. Gebeliğin son 3 ayına kadar sürecek olan bu en rahat döneminin keyfini çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Hamileliğin 14. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bebeğinizin sağlıklı gelişimi sizin tükettiğiniz besinlere bağlı olduğu için her şeyden önce beslenme düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Bu süreçte bol bol A vitamini, demir, magnezyum, çinko, protein içeren besinler tüketmeli, dengeli ve yeterli beslendiğinizden emin olmalısınız.
  • Yeterli ve dengeli beslenmediğiniz takdirde bebeğinizin zihinsel gelişimi de dahil fiziksel ve ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilirsiniz.
  • Bu dönemde dengeli beslenmemeniz; sizde de ilerleyen süreçte tansiyon, şeker, obezite vb. bazı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Kilonuzun bilinçli ve olması gereken miktarda artmasını sağlamak adına bu süreçte bir diyetisyenden yardım alabilir; size uygun bir beslenme programı hazırlamasını isteyebilirsiniz.
  • Gebeliğin 14. haftasında yüz, boyun, karın bölgenizde örümceklenme tarzında damarlanmalar ile de karşılaşmanız mümkün. Bunun nedeninin ciltte artan östrojen hormonu olduğunu ifade edebiliriz. Bu damarlanmalar; doğumdan sonra kendiliğinden geçeceği için hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yok.
  • Hamileliğin 14. haftasında tıpkı tüm haftalarda olduğu gibi sigara ve sigara dumanından uzak durmalı, bol bol egzersiz yapmalı, daha önce başladığınız yürüyüşlere devam etmelisiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK