Hamilelikte 11. Hafta

Gebeliğin 11.haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin tüm organ oluşumlarının tamamlandığı, saçların hafifçe belirginleşmeye başladığı hamileliğin 11. haftası aynı zamanda bebeğinizin ellerini ve kollarını oynattığı, esnediği ve bacaklarıyla tekmeler atmaya başladığı hafta.

Bu hafta, aşırı kilo alımından kaçınmak adına beslenme ve kilo alımı konusunda bir beslenme uzmana danışmanız, hamilelik sonrasında aldığınız fazla kiloları geri verme çabanızdan sizleri kurtarabilir.

Hamilelikte 11. Hafta

Gebeliğin 11. Haftası

Gebeliğin 11. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

 • Hamileliğinizin %25’lik diliminin tamamlandığı hamileliğin 11. haftası, düşük tehlikesi ihtimalinin de %1’e indiği, bir önceki hafta 5 gram ağırlığında olan bebeğinizin neredeyse 8 grama ulaştığı, bebeğinizin başı ile boyu arasındaki uzunluğun 4,5 ile 6 cm arasında değiştiği bir hafta.
 • Bebeğinizin gelişiminin yanı sıra vücut hareketliğinin de arttığı hamileliğin 11. haftasında bebeğinizin kafasının vücut kısmından hala biraz daha büyük olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu durum, 11. haftadan sonra değişmeye başlayacak ve bebeğinizin vücut ve kafa uzunluğu ideal boyutuna ulaşacak.
 • Bebeğinizin genital organının daha da belirgin bir görünüme kavuştuğu bu hafta, ne yazık ki cinsiyet tayini açısından henüz erken olan bir süre. Bebeğinizin kemiklerinin daha da güçlendiği, saç ve tırnak gelişiminin hızlandığı gebeliğin 11. haftası; aynı zamanda onun diş etlerinin alt kısmında bulunan minik diş yerlerinin de oluşmaya başladığı hafta olma özelliği de taşıyor.
 • Gebeliğin 11. haftasında, bebeğinizin ruhsal dünyasının da yavaş yavaş gelişmeye başladığını söyleyebiliriz. Sanılanın aksine bebeğin tat alma, dokunma vb. 5 duyusu doğumdan sonra gelişmiyor; bu gelişimler daha o anne karnındayken başlıyor. 11. hafta itibariyle de bebeğinizin rahminizin iç bölgesine dokunduğunu, yaşadığı etrafı tanımaya başladığını ifade edebiliriz.
 • 11. hafta, bebeğinizin her türlü ilaç ve toksin maddelere karşı en hassas olduğu hafta olduğu için doktor tavsiyesi dışında hiçbir şekilde ilaç kullanmamalı, alkol ve sigara tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.
 • Fetal dönemin ilk haftası olan gebeliğin 11. haftası, bebeğinizin kalp, damar, iskelet, sinir ve sindirim sistemleri de işlevselleşti. Anne ile bebek arasındaki kan dolaşımının da başladığı bu hafta, bebeğin eşi olarak bilinen plasenta da görev yapmaya başlıyor.

Gebeliğin 11. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu dönemde bebeğiniz fetüs döneminde olduğu için mide bulantılarınızda azalma olması, oldukça muhtemel. Bu durum, iştahınızın da artacağı anlamına geliyor.

Hormonal değişimler nedeniyle sinirlilik, yorgunluk, halsizlik, sabah bulantıları ve duygusal iniş çıkışlar yaşayabileceğiniz hamileliğin 11. haftasında göğüs ve kalça bölgelerinizde yoğunlaşan kilo alımları yaşayabilirsiniz. Önümüzdeki hafta, karnınızda şişkinlik ile karşılaşabileceğinizi ifade edebiliriz.

Gebeliğinizden önce hemen hemen 70 gram ağırlığında olan rahminizin de ağırlaşmaya başladığı bu hafta, hormonal değişimler yüzünden saç ve tırnaklarınızda uzamalara rastlayabilmeniz de olası.

Bu hafta özellikle ayak ve bacaklarınızda bol bol kramplara maruz kalabilir, baş ağrılarından muzdarip olabilirsiniz.

Gebeliğin 11. Haftasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Bu hafta itibariyle iştahınız artacağı için daha çok yemek yeme isteği duyabilirsiniz. Ancak kilo almamak adına yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Sırt ve bel ağrılarınızı hafifletmek için bol bol potasyum açısından zengin besinler tüketmeli, besin değeri düşük olmasına rağmen kalorisi yüksek olan besin tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız. Potasyum açısından zengin besinlere kuru kayısı, muz, incir, kuru üzüm ve avokadoyu örnek verebiliriz.
 • Hamileliğin 11. haftası itibariyle artık iki kişilik beslendiğiniz için vücudunuz daha çok kalsiyuma ihtiyaç duyuyor. Akşamları yatmadan önce 1 bardak pastörize edilmiş süt içerek, hem sizin hem de bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayabileceğiniz gibi diş ve kemiklerinizi güçlendirebilir ve günlük yorgunluğunuzu üzerinizden atabilirsiniz. Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için peynir, taze badem ve sardalye de tüketebilirsiniz.
 • Hamilelik süresince bel ve sırt ağrılarınızdan kurtulmak için deneyebileceğiniz bir diğer yöntem egzersiz yapmak. Hafif ve sizi zorlamayacak egzersizler ile hem kendinizi daha iyi hissedebilir hem de vücudunuza esneklik ve rahatlık kazandırabilirsiniz. Bu süreçte yaptığınız yürüyüş ve yüzme gibi aktivitelerin doğum esnasında daha kolay doğum yapmanıza yardımcı olacağını da ekleyebiliriz.
 • Gebeliğin 11. haftasından sonra gebeliğiniz ile ilgili herhangi bir sorun yoksa rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Ancak uzun yolculuklara çıkmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanız gerektiğini de unutmayın!

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK