Hamilelikte 10. Hafta

Hamileliğin 10. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin artık embriyo değil de fetüs olarak adlandırıldığı, hamileliğin en tehlikeli dönemini geride bırakmayı başardığınız hamileliğin 10.haftası, bebeğinizin gelişimi açısından oldukça önemli ve değerli bir hafta.

Bebeğinizin insan görünümünü aldığı hamileliğin 10.haftasında bebeğinizin yaşadığı gelişim ve değişimleri de yavaş yavaş hissetmeniz mümkün.

Hamilelikte 10. Hafta

Gebeliğin 10. haftası

Hamileliğin 10. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin ağırlığının 5 grama kadar ulaştığı, kafa ile kalça arasındaki uzunluğun 3 ile 4 cm’e eriştiği hamileliğin 10. Haftası; bebeğiniz içinde bulunduğu sıvıda da hareket etmeye başlıyor.

Bebeğinizin el ve ayak eklemleri ile parmakları da 10. haftada net bir şekilde belirginleşti. Bebeğinizin hareketlerini hissedemeseniz de ultrason ile kolay bir şekilde hareketlerini görüntüleyebilirsiniz. Bebeğinizin ilk defa idrar yapmaya başladığı bu hafta, organ gelişiminin de neredeyse tamamlandığını söyleyebiliriz.

Bebeğinizin dudak ve damak yapısının da neredeyse tamamlandığı bu hafta, ultrason yardımıyla onun ağzını açıp kapattığını gözlemleyebilirsiniz.

Bebeğinizin uzuvlarının kıvrılabildiği gebeliğin 10.haftası, bebeğinizin organları görevlerini yerine getirmeye başlıyor ve böbrek ve midesi de aktif bir şekilde çalışıyor.

Şayet bebeğiniz erkekse bu hafta, testislerinin testosteron üretmeye başlayacağını da söyleyebiliriz.

Hamileliğin 10. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bel kalınlığınızın artmaya devam ettiği, hafif kilo almaya başladığınız ve karnınızın az da olsa belirginleşmeye başladığı bu hafta, ultrasonda bebeğinizin kalp atışlarını net bir şekilde duyabilirsiniz.

Bu geçiş döneminde kendinizi daha rahat hissedebilmeniz adına giydiğiniz kıyafetlerin beli lastikli ya da ipli esnek kıyafetler olmasına da özen göstermelisiniz.

Bulantılarınızın daha önceki haftalara göre daha da azaldığı gebeliğin 10. haftasında, mide yanması şikayetlerinizde artış gözlemlenebilir.

Sabah bulantılarınızın devam ettiği bu hafta, memelerde hassasiyet, halsizlik, çok çabuk yorulma, sinirlilik, keyifsizlik gibi rahatsızlıklar ve durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Kan hacminiz yaklaşık olarak %50 oranında arttığı için bu hafta bacaklarınızda, ayaklarınızda, memelerinizde belirginleşmeye başlayan toplardamarlar ile de karşılaşabilirsiniz.

Hamileliğin 10. haftasında varis ve diş eti rahatsızlıklarından muzdarip olabilirsiniz. Diş etlerinizde şişmeler oluşabilir, el ya da ayaklarınızda da şişliklere rastlayabilirsiniz. Hem kendi diş eti sağlığınız hem de bebeğinizin sağlıklı diş gelişimi için bu haftadan itibaren bol miktarda flor almalı, dişlerinizi içeriğinde flor bulunan diş macunları ile fırçalamalısınız.

Eski kıyafetleriniz artık size dar ve sıkı geldiği için fazla kilo alımının önüne geçmek adına yüzme ve yürüme gibi hafif spor aktivitelerine katılabilirsiniz. Egzersiz yaparak, kendinizi daha güçlü ve daha dayanıklı hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 10. Haftasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Bu süreçte bedensel değişiklikler yaşadığınız gibi ruhsal değişiklikler yaşamanız da oldukça olası. Annelik hormonlarınızın artmasına paralel olarak ruhsal dalgalanmalar sonucu kendinizi yalnız hissedebilir, daha da duygusallaşabilirsiniz. Ani ruhsal değişiklikler yaşamanız, eşiniz ile aranızda ufak tartışmalar olmasına da neden olabilir. Bu yüzden tüm sorunlarınızı ve hissettiklerinizi paylaşabileceğiniz bir uzmandan yardım almanız da gerekebilir.
  • Gebeliğin 10. haftasında bol bol protein içeren besinler tüketmeniz gerekiyor. Şayet ciddi oranda kilo almaya başladıysanız, az yağlı protein içeren besinleri tercih edebilirsiniz.
  • Bu haftadan itibaren günde en az 6-8 bardak su içmeli, şekerli besin tüketmekten mümkün olduğunca kaçınmalı, çay, kahve ve kola tüketmek yerine yeşil çay gibi bitki çayları içmeli ve yiyeceklerinizde daha sağlıklı olan iyotlu tuz kullanmalısınız.
  • Bebeğinizin beyin gelişimini olumsuz bir şekilde etkileyebilecek katkı maddesi içeren hazır yiyeceklerden de uzak durmalı, mevsim sebze ve meyvelerini bol bol tüketmelisiniz.
  • Gebeliğin 10. haftasında çiğ et, sucuk, sosis ve sakatat tüketimini de kesinlikle durdurmanız gerekiyor.
  • Normal süt yerine pastörize süt içmeli, bol bol güneşlenmeli, konserve balık ve midye tüketmemeli, doktorunuza danışmadan kesinlikle herhangi bir ilaç kullanmamalı, sigara içmek bir yana sigara dumanının bulunduğu ortamlarda bile zaman geçirmemelisiniz.
  • Hamilelik süresince kilo almamak adına diyete başvurmak, bebeğinizin sağlıklı gelişimini önemli derecede tehdit edeceğinden kesinlikle diyet uygulamaya kalkışmamalısınız.
  • Hamileliğin 10. haftasında doktorunuzun tavsiye ettiği aşıları da kesinlikle ihmal etmemeniz şart. Aksi halde size bulaşan bir hastalığın bebeğinize geçmesine bile neden olabilirsiniz.
  • Kimyasal içerikli saç boyalarından ve kozmetik ürünlerden de kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

YORUM BIRAK