Hamilelik belirtileri Gebeliğin ilk 10 belirtisi

Hamilelik “gebelik”  belirtileri nelerdir?

Hasta olmadan önce nasıl vücudumuz bazı belirtilerle bizi uyarıyorsa, anne adaylarına da vücut bazı sinyaller göndererek hamileliği belli eder. Bu sinyalleri yorumlamaksa sanıldığı kadar kolay değildir. Mesela; hamile kalmayı düşünmeyen biri hamilelik belirtilerini erken regl başlangıcı diye yorumlarken, hamile kalmak isteyen biri erken regl başlangıcını hamilelik belirtisi olarak yorumlayabilir. Bu tür yanlış anlaşılmalara kapılıp üzülmemek için vücudunuzu gözlemleyip, belirtileri dikkate alarak hamile olup olmadığınızı daha doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

“Peki Hamileliğin ve Gebeliğin  ilk belirtileri nelerdir?”Gebelik belirtileri

‘Hamilelik belirtileri ne zaman baslar.’

REGL GECİKMESİ

Hamileliğin ilk ve kesin belirtisi olan regl gecikmesinin sebebi; vücuttan her ay döllenmediği için atılan yumurtanın döllenmiş olmasıdır. Anne adaylarının kafasını karıştıran durum ise bu dönemde iki gün kadar kısa süren, adet kanmasına göre daha açık renkli bir sıvının çok az miktarda vücuttan atılması olarak tanımlayabileceğimiz halk arasında lekelenme, tıp dilinde implantaston kanaması denilen bu olayı regl sanmalarıdır. Lekelenme olarak bilinen döllenmiş yumurtanın rahime tutunmasıyla oluşan bu kanama da hamileliğin bir belirtisidir.

NEFES DARLIĞI VE YORGUNLUK

Anne rahminde büyüyen bir bebeğin de oksijene ihtiyacı var değil mi? Bu ihtiyacını karşılayan anne normalden daha fazla oksijene ihtiyaç duymaz mı? Duyar. Bu sebeple de anne rahatlıkla yapabildiği bir işte ansızın nefes darlığı çekebilir. Ya da hormonların artışta olduğu bu dönemde günlük rutinlerini bile yaparken kendini bitkin hissedebilir, erkenden kendini uykunun kollarına bırakabilir ve de sabah yataktan çok daha zor kalkabilir. Böyle durumlarda anne adayı bu yorgunluk sinyallerini dikkate almalı ve iyice dinlenmelidir.

MİDE BULANTISI, BAŞ DÖNMESİ

Bir hamilelik belirtisi olan mide bulantısını ve baş dönmesini  bilmeyen yoktur. Genelde 6 haftalık gebelikte başlayan mide bulantıları gebeliğin ilk haftasında da baş gösterebilir. Bu tür bulantılarda anne adayının kraker zencefil vb. besinler tüketmesi önerilir.  Hamilelik döneminde uterusun şişmesiyle bacak damarlarında baskı oluşur bu da tansiyonun düşmesine sebep olur. İlk haftalarda baş gösteren bu durum anne adayının aniden başının dönmesine hatta bayılmasına sebep olabilir.

Hamilelik döneminde anne adayının sindirim sistemi yavaşlar, bu nedenle mide rahatsızlıkları, bulantı anne adayını rahatsız edecektir. Yavaşlayan sindirim sistemi aynı zamanda anne adayında kabızlığı da tetikler bu yüzden rahatsızlığı ortadan kaldırmak için anne adayları bol bol su tüketmelidir.

 

 SIK İDRARA ÇIKMA

 Gece uykunuzu bölen tuvalete gitme isteği, gündüzleri sık sık lavaboya ihtiyaç duyma ilk haftalarda rastlanan bir durumdur. Bunun sebebi ise vücudun bu dönemde fazla sıvı üretmesidir.

 

 AĞRILI GÖĞÜSLER

Bebeğinizin ihtiyacı olan süte vücudunuz ilk haftalardan hazırlık yapmaya başlar bu durum da sizin geceleri uyurken, banyodayken hissedilir bir ağrı çekmenize sebep olacaktır. Göğüslerinizde şişkinlik ve damarlarda belirginlik de belirtiler arasındadır. Bu belirtiler anne adayına sutyen giymeyi bir işkence haline getirebilir. Göğüslerinizde hissettiğiniz bu hassasiyet regl dönemine yakın bir zamanda karşınıza çıkıyorsa bu hamilelik belirtisi olmayabilir çünkü regl döneminde de göğüslerde hassasiyet hissi karşılaşılan bir durumdur.

VÜCUT ISISINDA ARTIS

 Gebeliğin ilk haftalarından itibaren kendini belli eden vücut sıcaklığınızdaki artış anne adaylarında terleme, sıcaklama ya da daralma gibi durumlara sebep olur. Siz böyle bir durumda ateşlendiğinizi ya da soğuk aldığınızı düşünebilirsiniz, eğer hamilelik sürecindeyseniz ateşlenme durumuzu takip etmeli ve doktorunuzla paylaşmalısınız.

 

BAŞ VE SIRT AĞRISI

Hormonlarınızın artışından kaynaklanan baş ağrıları gebeliğin ilk haftalarında baş gösterir. Sırttaki bağların gevşemesiyle oluşan sırt ağrıları ise hamileliğin ilerleyen zamanlarında kilo aldıkça artarak devam eden bir problemdir.

İŞTAHIN AÇILMASI VE BAZI YİYECEKLERDEN KAÇINMA

Hamilelik döneminin en belirgin olayı açılan iştahtır.  Doğal olarak anne rahminde büyüyen bebeğin de besine ihtiyacı vardır. Bu yüzden anne daha fazla besin tüketmeye ihtiyaç duyar. Kendini her an aç hissedebilir ya da ansızın mevsimi bile olmayan meyveleri canı çekebilir. Hamilelik döneminde alınan kilolarda çabasıdır. Ama bazı anne adaylarında bu belirti ters etki yapabilir. Önceden severek yediği yemeklerden hoşlanmamasına sebep olabilir. Genellikle hamileliğin ilk haftalarında her anne adayında aşerme eğilimi gözlenmez, aşerme hamileliğin 3. Ayından sonra ortaya çıkar.

ANİ RUH HALİ DEĞİŞİMLERI

  Baba adaylarının en büyük sınavını verdiği bu durum, hormonların artmasından kaynaklanır.  Mutluyken bir anda üzülebilir, sinirlenebilir hatta oturup ağlayabilirsiniz. Ufak bir sebepten aniden kavga çıkarabilir ya da depresyona girebilirsiniz. Ne kadar ben hamileliğe hazırım deseniz bile hormonlarınızın değişimiyle beraber ruh halinizin de değiştirmesi kaçınılmaz bir durumdur.

KOKU DUYUSUNUN GELİŞMESİ

Neredeyse tüm hamile bayanların karşılaştığı durumlardan biridir.  Anne adaylarının bu süreçte hormonal dengeleri değiştiği için koku alma duyuları artar ve hassalaşır. Parfüm kokusu ya da çöp kokusu sizi rahatsız edebilir. Normal hayatta farkına varmadığınız kokular midenizin bulanmasına sebep olabilir.

 

Bir diğer belirti ise “hamile olduğunu hissetmek”. Dışarıdan ne kadar imkansız görünse de bu belirti araştırmalarla kanıtlanmış bir gerçektir. Tüm bunlar bir yana bazı bayanlar hamilelik dönemini yukarıdaki belirtileri göstermeyerek de geçirebilir. Bu kişiden kişiye değişen bir durumdur.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtiler başka rahatsızlıkların ya da durumların habercisi de olabilir.  Gerçek bir sonuç almak istiyorsanız reçetesiz satılan gebelik testlerini kullanabilirsiniz. Ancak en doğru sonucu kan testleriyle öğreneceksinizdir.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK