Hamileliğin 4.haftasında neler oluyor?

Hamileliğin ( Gebeliğin ) 4.haftasında neler oluyor?

Hamileliğin ilk belirtileri nin yavaş yavaş hissedilmeye başlandığı, bebeğin büyüklüğünün henüz 1 mm kadar bile olmadığı hamileliğin 4. haftasında; anne adayını bekleyen ilk değişimler içerisinde yorgunluk, halsizlik, uykuya eğilim, bel ağrısı yer alsa da aslında tüm bu belirtiler, adet öncesi belirtileri ile benzerlik gösteriyor. Yani hamileliğin bu haftasında görülen belirtiler, hamile olduğunuzu kesin olarak kanıtlamıyor.
4-hafta-hamilelik

Anne adayına hamile teşhisinin tam olarak konulabilmesi için öncelikle adet gecikmesini beklemek, ardından da idrar testi yaptırmak gerekiyor. Bu hafta içerisinde yapılan kan testleri hamile teşhisi koymak için iyi bir alternatif olsa da tek başına yeterli değil. Çünkü bazı durumlarda bebek oluşumunu tamamlayamıyor ve kanda HCG hormonu tespit edilmiş olsa da birçok gebelik, düşük ile sonlanabiliyor. Bu yüzden hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, öncelikle adetinizin gecikmiş olduğundan emin olmalı, sırasıyla idrar ve kan testi yaptırmalısınız.

Peki, hamileliğin 4. haftasında anne adayını neler bekliyor? Bu süreçte nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte, hamileliğin 4. haftası ile ilgili bilmeniz gerekenler;

Hamileliğin 4. haftasında bebekteki gelişimler

 • Hamileliğin 4. haftası; bebeğinizin boyunun 1 mm den daha az ve boyunun henüz minicik bir haşhaş tohumu kadar olduğu hafta.
 • Geçen haftanın başında sperm hücreleri ile yumurta hücresi karşılaştıktan sonra yumurtlama gerçekleşti yani bebeğinizin ilk hücresi oluştu. Zigot ismindeki bu hücre önce ikiye ardından 4’e, 8’e ve 16’ya bölündü ve rahim iç tabakasına ulaşan zigot; blastokist adını aldı.
 • Bebeğinizi oluşturan ilk hücrelerin implantasyonu yani yerleşmesi tamamlanınca, aynı hücreler bu haftanın sonunda bebeğinizin gelişimini devam ettirebilmesi adına anne vücudunda doğru kanın rahime ulaşabilmesi için boşluklar oluşturmaya başladı.
 • Rahim duvarında enzimatik işlemler uygulayarak, kendi alanını genişleten blastokist; artık embriyo oldu. Embriyonun yerleştiği gebelik keseciğinin içinde sıvı içeren ve bebeğinize besin taşınmasına yardımcı olacak yolk kesesi de belirginleşti.
 • Bebeğiniz 8. Hafta plasenta ismini alana kadar yani bebeğinizin eş dokusu oluşumu tamamlanana kadar bebeğinize yolk kesesi besin taşıyacak.

Hamileliğin 4. haftasında annede görülen değişimler

 • Hamileliğin 4. haftası belirtileri; daha önce de altını çizdiğimiz gibi adet öncesi belirtileri ile neredeyse birebir. Bu süreçte sizi bel ağrıları, halsizlik, göğüslerinizde dolgunluk hissi ve aşırı hassasiyet bekliyor.
 • Bu hafta sık sık uyumak isteyebilir, kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz.
 • Bu hafta, rahim boyunuz da değişebilir ya da yumuşayabilir.
 • Kalbinizin de eskisine nazaran daha hızlı atacağını da söyleyebiliriz.

Hamileliğin 4.haftasında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Şayet, sigara kullanıyorsanız, artık bu kötü alışkanlığınızı bir kenara bırakmalı, beslenme düzenize yeniden göz atmalısınız.
 • Çok şekerli ve yağlı yani boş kalorili yiyecekler yerine taze sebze ve meyve tüketmelisiniz.
 • Kafein içeren gıdalardan kesinlikle uzak durmalı, aşırı kilo alımını engellemek adına her istediğinizi yemekten de vazgeçmelisiniz.
 • B12 içeren gıdalara bu haftadan sonra beslenme programınızda bol bol yer vermeli ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için folk asit içeren yiyecekler tüketmelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK