Hamileliğin 28. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin artık yerinde duramadığı, göz kapaklarını rahatlıkla açıp kapayabildiği, karnınızın alt kısmında bol bol kasılmalar ve ağrılardan şikayetçi olabileceğiniz hamileliğin 28. haftası; üçüncü trimester dönemi içerisinde yer aldığı için artık hamileliğinizin en rahat dönemini geride bıraktığınızı bilmeniz gerekiyor.

Bu hafta itibariyle bel-sırt ve eklem ağrılarından muzdarip olabilir, nefes almakta güçlük çekebilir, kalbinizin eskiden daha hızlı çarptığını fark edebilir, kendinizi bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz.

Gebelikte 28. Hafta

Gebelikte 28. Hafta

Hamileliğin 28. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin kilosunun ortalama 1 kg olduğu, boyunun ise 40 cm’e kadar eriştiği hamileliğin 28. haftasında; bebeğinizin kaş ve kirpik oluşumunun da tamamlanmak üzere olduğunu söyleyebiliriz.

Kasları iyice güçlenen bebeğiniz; karnınızda ters duruyor da olabilir. Bebeğinizin karnınızdaki ters duruşuna bağlı olarak karnınızın alt kısmında ağrı ve sancı hissedebilir, sık sık idrara çıkma hissine kapılabilirsiniz.

Gebeliğin 28. haftasında bebeğinizin saçlarının uzamaya devam ettiğini, vücudunun yağ depolamaya başladığını ve gözlerinin tümüyle işler bir duruma geldiğini de ifade edebiliriz.

Hamileliğin 28. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Rahminizin büyümesine bağlı olarak karnınızın alt tarafında baskı oluşması sonucunda bacaklarınızda varis, makatta basur oluşumu ile karşılaşabilirsiniz.

Bacak kramplarından da şikayetçi olabileceğiniz bu hafta, sırtınıza eskisine oranla daha fazla yük bindiği için sırt ağrıları da çekebilirsiniz.

Gebeliğin 28. haftasında yüksek tansiyon ve idrarda protein kaçağı anlamına gelen pre-eklampsi rahatsızlığına yakalanabilir, bu rahatsızlığa zamanında müdahale edilmediği takdirde bu durumdan bebeğinizin organlarının olumsuz etkilenmesine neden olabilirsiniz.

Hamileliğin 28. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Yüzünüzde ya da gözünüzde aşırı şişme, kalıcı baş ağrısı, sürekli kusma, çift ya da bulanık görme, haftada 2 kg’dan fazla kilo alımı vb. durumlarla karşılaştığınız takdirde kesinlikle bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Bütün bu belirtiler; pre-eklampsiye işaret ediyor olabilir.
  • Ayağınızda gözlemlediğiniz varis oluşumlarını en aza indirgemek için uzun süre özellikle topuklu ayakkabılar ile ayakta durmaktan kaçınmalı, ayaklarınızı yüksekte tutacak şekilde bol bol dinlenmelisiniz.
  • Gebeliğin 28. haftasında bacak kramplarınızın şiddetini hafifletmek adına bol kalsiyumlu gıdalar tüketmeyi, hafif düzenli egzersiz yapmayı da unutmamanız gerekiyor.
  • Hızlı kilo alımının önüne geçmek adına 3 ana 3 ara öğün tüketebilir, böylelikle reflü vb. mide rahatsızlıklarınızla da mücadele edebilirsiniz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK