Hamileliğin 27. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğinizin son trimester dönemine girdiğiniz gebeliğin 27. haftası, nefes darlığı yaşayabileceğiniz, göbeğinizde linea adı verilen çizginin oluşmaya başladığı, özellikle karın bölgenizde çatlaklar ile karşılaşabileceğiniz bir hafta.

Uyumakta zorluk çekebileceğiniz ve uyurken ara ara uyanabileceğiniz bu haftada bebeğinizin hareketlerini daha güçlü bir şekilde hissedebilir, nefes darlığına eşlik eden kalp çarpıntılarından muzdarip olabilirsiniz.

Gebelikte 27. Hafta

Gebelikte 27. Hafta

Hamileliğin 27. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bu hafta itibariyle bebeğiniz karnınızda daha rahat bir şekilde hareket ediyor ve bebeğinizin akciğer gelişimi de devam ediyor.

Hamileliğin 27. haftasında bebeğinizin kilosunun ortalama 1 kg’a yaklaştığını, boyunun ise 36 cm civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğinizin gözleri de artık açık olduğu için bebeğiniz ışığa karşı daha da duyarlılaşabilir ve ışığa daha çok tepki verebilir.

Hamileliğin 27. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta, rahminizin büyümesi hızla devam ettiği için bu durumun diyaframınızda basıya neden olması oldukça olası. Kan volümünüzün arttığı bu hafta, akciğerlerinizin kapasitesinin düşmesine bağlı olarak sık sık nefes almakta güçlük çekebilirsiniz.

Hızlı kilo alımından da kaçınmanız gereken gebeliğin 27. haftasında demir ve vitamin tabletleri alarak, bu dönemde anne adaylarında en sık rastlanan kansızlık şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Bu hafta itibariyle şikayetçi olabileceğiniz bir diğer durum, vajinal akıntılar olabilir. Vajinal akıntınızın olağandan fazla olduğu durumlarda kesinlikle bu durumdan doktorunuzu haberdar etmelisiniz. Aksi halde vajinal enfeksiyonlar erken doğumu tetikleyebileceği gibi bu rahatsızlık doğum esnasında bebeğinize de geçebilir.

Hamileliğin 27. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Karnınızda hiç geçmeyen, kesintisiz bir ağrı hissediyorsanız, sürekli olarak ateşiniz çıkıyorsa, sürekli kusmak istiyorsanız, vajinal kanamalar ile karşılaşıyorsanız ya da kalbinizde aşırı derecede çarpıntı varsa kesinlikle doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Gebeliğin 27. haftasında aşırı derecede bilek ya da bacak ağrınız varsa, ayak bileklerinizde yoğun miktarda şişme bulunuyorsa ya da sadece 27. haftada 2 kilodan fazla aldığınızı düşünüyorsanız; bu durumlarda da doktora gitmeyi unutmamanız gerekiyor.
  • Bu hafta, karnınızda oluşan koyu linea çizgisinin yanı sıra yüzünüzde ya da vücudunuzun belirli bölgelerinde de koyu renkler oluşabilir. Bu lekelerin daha da koyulaşmasını engellemek adına aşırı güneşten de kesinlikle uzak durmalısınız.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

YORUM BIRAK