Hamileliğin 26. Haftasında Neler Oluyor?

Tansiyon yükselmelerinden muzdarip olabileceğiniz, vücudunuzdaki demir eksikliğine bağlı olarak anemi belirtileri ile karşılaşabileceğiniz hamileliğin 26. haftası; gebeliğinizin ikinci trimester dönemini de geride bıraktığınız hafta. Yani hamileliğinizin tamamlanmasına 3 ay gibi kısa bir süre kaldığını müjdeleyebiliriz.

Hamileliğin 26. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Gebelikte 26. Hafta

Gebelikte 26. Hafta

Bu hafta itibariyle bebeğinizin boyunun 34-36 cm arasında kilosunun ise 800 grama yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Gebeliğin 26. haftasında bebeğinizin cildi hala kırışık bir görünüme sahip. Bebeğinizin cildindeki kılcal damarları da belirginleşmeye devam ettiği için minik bebeğinizin oldukça kırmızı göründüğünü ifade edebiliriz. Aynı zamanda bebeğinizin el tırnakları da bu hafta iyice görülmeye başlıyor.

Bebeğinizin duyu organlarının da gelişimini sürdürdüğü bu hafta, bebeğiniz hem dışarıdan gelen seslere hem de parlak ışıklara karşı tepki gösteriyor.

Bebeğinizin göz kapaklarını dilediği gibi açıp kapayabildiği gebeliğin 26. haftasında içinde yüzdüğü amniyotik sıvının miktarı azaldığı için bebeğinizin tekmelerini daha net bir şekilde hissedeceğinizi de belirtmek istiyoruz.

Bu hafta, bebeğiniz hala plasenta yardımı ile beslenmeyi sürdürüyor ancak bebeğinizin akciğer gelişimi de devam ediyor. Ultrason ile baktığınızda onun solunum hareketleri yaptığını kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.

Hamileliğin 26. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta tansiyonunuz eski haftalara nazaran daha yüksek olabilir. Tansiyonun yanı sıra ayak ve bacaklarınızda şişmeler, idrarınızda protein kaybı anlamına gelen ve bir nevi gebelik zehirlenmesi olan preeklampri vb. rahatsızlıklar ile karşılaşabilirsiniz.

Gebeliğin 26. haftasında tartıldığınızda, hamilelik öncesi kilonuzdan 6 ya da 7 kilo fazla gelebilirsiniz. Vücudunuzdaki kan miktarı artmaya devam ettiği için ayaklarınızın yanı sıra ellerinizde ve parmaklarınızda şişmeler gözlemleyebilirsiniz.

Daha önceki haftalara göre daha yoğun kasılmalara maruz kalacağınız bu hafta, kabızlıktan da şikayetçi olabilirsiniz. Kabızlıktan muzdarip olan anne adaylarına bol miktarda lif açısından zengin besinler tüketmelerini öneriyoruz. Elma, portakal gibi meyveler ve kepekli ya da tam tahıllı ekmekler tüketerek; kabızlık şikayetinizin şiddetini azaltabilirsiniz.

Hamileliğin 26. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta oturup kalkarken ani hareketlerden kaçınmanızı, sabahları yatağınızdan kalkarken de birkaç dakika yatakta bekledikten sonra kalkmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Gebeliğin 26. haftasında dolaşım sisteminiz önceki haftalara göre daha hızlı çalıştığından ve bebeğiniz bol miktarda oksijene ihtiyaç duyduğundan mümkün olduğunca dik oturmaya özen göstermeli, rahminize giden kan akışının daha hızlı olması adına yatarken sol tarafa yatmalısınız. Böylelikle bebeğinizin gelişimini sürdürebilmesi için gerekli olan oksijen ve besinleri almasını sağlayabilirsiniz.
  • Vücudunuzdaki demir eksikliği yüzünden anemiye yakalanabileceğiniz bu hafta; bol miktarda demir açısından zengin besinler tüketmeniz gerektiğini de hatırlatmak istiyoruz. Brokoli gibi yeşil yaprakları bitkiler, iyi tahıllar tüketmenize rağmen demir eksikliği devam ediyorsa demir tabletleri kullanabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK