Hamileliğin 25. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin buruşuk derisinin pürüzsüzleşmeye başladığı, gelişimine dair önemli aşamaların kaydedildiği hamileliğin 25. haftası; el uyuşması, kabızlık, mide yanmaları gibi gebelik rahatsızlıkları yaşayabileceğiniz bir hafta.

Bu hafta hala bir şeker taramasına girmeyen anne adaylarına; en kısa süre içerisinde hem kendi hem de bebeklerinin sağlığı açısından gizli diyabet taramasına girmelerini tavsiye ediyoruz.

Hamileliğin 25. Haftasında Bebeğinizde Görülen Değişiklikler

hamilelikte 25. hafta

Gebelikte 25. Hafta

Bu hafta bebeğinizin boyunun 34 cm civarında, uzunluğunun ise yaklaşık olarak 684 gram olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğinizin cildindeki tüy miktarının arttığı, cildindeki kılcal damarlarının oluşarak, kan doldurmaya başladığı gebeliğin 25. haftasında diş eti gelişiminin de devam ettiğini ifade edebiliriz.

Bebeğinizin bu zamana kadar kapalı olan burun delikleri de bu hafta itibariyle açılmaya başlıyor ve bebeğiniz, dışarıdan gelen tüm ani seslere karşı tepki veriyor.

 

Bu hafta karnınızda hissettiğiniz hareketlerin bebeğinizin hıçkırıkları olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

Gebeliğin 25. haftasında bebeğinizin akciğerlerinde bulunan hava keseleri de ilk nefesini alması için hazırlıklarını tamamlıyor.

Hamileliğin 25. Haftasında Anne Adayında Görülen Değişiklikler

Gebeliğin 25. haftasında anne adayları arasında görülen en yaygın rahatsızlıklar arasında hemoroid yer alıyor. Hemoroid yani halk arasında bilinen adıyla ‘basur’; daha çok dolaşım sistemindeki değişikliklere ve kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Gebeliğin 25. haftasında kabızlığa neden olabilecek besinlerden uzak durarak, bol bol sıvı ve sulu yiyecekler tüketerek, basura yakalanma riskinden kaçınabilirsiniz.

Bu hafta; maruz kalabileceğiniz bir diğer rahatsızlık da karın kaşıntıları olabilir. Bunun nedeninin karnınızın gittikçe büyümesi ve gerilmesi olduğunu bilmeniz gerekiyor. Hindistan cevizi gibi yağlar ya da nemlendirici losyonlar ile kaşınan bölgeye masaj yaparak; karnınızda yara ve kızarık oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz.

Gebeliğin 25. haftasında eskisine nazaran daha da sakarlaşabilirsiniz. Sakarlığınızın temel sebebinin ise eklemlerinizin gevşemesi ve su tutulması olduğunu söyleyebiliriz.

Genişleyen rahim bölgesindeki kasların daha da kasılması sonucunda karın alt bölgenizde ağrılara maruz kalabilirsiniz. Ilık duş alarak ya da karın bölgenize hafif masaj yaparak, bu ağrıların şiddetini düşürmeniz olası.

Gebeliğin 25. haftasında başparmağınız, işaret parmağınız ya da orta parmağınızda uyuşukluk yaşıyorsanız; karpel tünel sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. Daha çok piyanist ve yazar gibi parmaklarını kullanan kişilerde rastlanan bu rahatsızlık; gebelik süresince dokuların şişmesi ve sinire baskı yapması sonucu anne adaylarında da görülebiliyor. Bu durumda parmaklarınızda uyuşukluk, yanma, ağrı ve sızlama hissedebilirsiniz.

Hamileliğin 25. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Gebeliğin 25. haftasında karpel tünel sendromunun yarattığı ağrı ve acıları hafifletmek adına parmaklarınızda uyuşukluk hissettiğiniz anlarda ellerinizi yatağın yanından aşağı doğru sallandırmalı ve ellerinizi sallamalısınız. B6 vitamin takviyesi alarak ya da akupunktura başvurarak da el uyuşmalarınızın derecesini azaltabilirsiniz.
  • Gebeliğin 25. haftasında karşılaşabileceğiniz bir diğer rahatsızlık mide yanması ve ekşimesi. Az az ve sık sık beslenerek, gece geç saatlerde ve özellikle yatmadan önce yemek yemeyerek, bol bol sebze ve meyve tüketerek, bol lifli gıdalara öğünlerinizde yer vererek ve kısa yürüyüşler yaparak bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.
  • Gebeliğin 25. haftasında sırt üstü yatmak yerine yan yatma alışkanlığı da kazanmanız gerekiyor. Yan yanma alışkanlığı kazanmanız bebeğinizle aranızdaki oksijen akışının sürekliliği açısından oldukça önemli.
  • Hamileliğin 25. haftasında pişmemiş et içeren çiğ gıdalardan, lahana salatasından, pastörize edilmemiş taze peynir ve sütten de uzak durmalısınız.
  • Gebeliğin 25. haftasında sigara içilen ortamlarda bulunmaktan kaçınmalı, toplu taşıma araçlarına bindiğinizde güvenlik açısından koridor tarafındaki koltuklara oturmaya özen göstermelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK