Hamileliğin 24. Haftası

Hamileliğin 24. Haftasında Neler Oluyor?

Anne adaylarında hızlı kilo alımının devam ettiği, tetanoz aşısı için oldukça uygun bir dönem olan hamileliğin 24. haftası; aynı zamanda anne adaylarının gizli şeker taramasına da girebilecekleri hafta olma özelliği taşıyor.

Bebeğinizin tat alma duyusunun da geliştiği hamileliğin 24. haftasında bebeğinizin cildinde de değişiklikler meydana geliyor.

Gebelikte 24. Hafta

Gebelikte 24. Hafta

Hamileliğin 24. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Hamileliğin 24. haftasında, bebeğinizin boyunun 30 cm’ye yaklaştığını, kilosunun ise 600-750 grama kadar eriştiğini ifade edebiliriz.

Bebeğinizin giderek daha da şişmanlaştığı bu hafta, kemik ve kas dokusu da gelişimini sürdürüyor. Buna bağlı olarak da bebeğinizin hareketleri daha da güçleniyor.

Bebeğinizin dış ortamdan gelen seslere oldukça duyarlı olduğu gebeliğin 24. haftasında yüksek sesli ortamlarda bulunmanız; onun için potansiyel bir tehlike olabilir.

Hamileliğin 24. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Gebeliğin 24. haftasında sıcağa karşı aşırı duyarlı olabilir, karın ve göğüs bölgeniz başta olmak üzere vücudunuzun farklı bölgelerinde kaşıntı ve çatlaklar ile karşılaşabilirsiniz. İyi bir nemlendirici ya da losyon kullanarak, bu şikayetlerinizi en aza indirgemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu hafta, gözlerinizde kuruluktan şikayetçi olmanız da oldukça mümkün. Suni gözyaşı kullanarak gözlerinizdeki kuruluğu azaltabilirsiniz.

Gebeliğin 24. haftası; anne adaylarının kesinlikle şeker taramasına girmesi gereken bir hafta. Özellikle diyabet açısından yüksek derecede risk altında olan anne adaylarındaki gizli şekerin tespiti açısından gebeliğin 24. ve 28. haftaları arasındaki süreç; oldukça önemli.

Peki; gebelik diyabeti olarak da adlandırılan gestasyonel diyabet belirtileri içerisinde neler yer alıyor?

  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Şiddetli bulantı
  • Sık sık idrara çıkma
  • Olağandışı susuzluk çekme

Yapılan testler sonrasında şekeri yüksek çıkan anne adayları; dahiliye ve diyet uzmanlarına yönlendiriliyor ve beslenme diyetleri ile annedeki şeker seviyesinin düşürülmesi hedefleniyor.

Gebelikte ortaya çıkan şeker; kesinlikle ciddiye alınması gereken rahatsızlıklar içerisinde bulunuyor. Şeker miktarının annede kontrolsüz olması sonucunda yeni doğan bebeklerde erken sarılık, kalsiyum düşüklüğü, ani kan düşmeleri ya da hipoglisemi gibi rahatsızlıklar görülebiliyor. Anne adayına uygulanan diyet programları sayesinde ise bebekte gözlemlenebilecek metobalizmaya bağlı birtakım sorunlar ortadan kaldırılabiliyor.

Hamileliğin 24. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Mide ekşimesi ya da mide yanmasından şikayetçi olan anne adaylarına sık sık ancak az az besin tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Yani 3 öğün yemek yiyen anne adaylarının öğün sayılarını 6’ya çıkarmaları gerektiğini söyleyebiliriz.
  • Hamileliğin 24. haftasında mide ekşimesinden şikayetçi olmanızın bir diğer nedeni; yatmadan kısa bir süre önce yemek yiyerek, midenizi doldurmanız olabilir. Yatmadan önce yemek tüketmeyerek de mide ekşimesi şikayetinizi azaltabilirsiniz.
  • Bu haftada tıpkı önceki haftalarda olduğu gibi vitamin, mineral ve protein açısından zengin yiyecek ve içecekler tüketmeli; fazla kilo alımına engel olmak adına beslenme düzeninize mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK