Hamileliğin 23. Haftası

Hamileliğin 23. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin orta kulak gelişiminin devam ettiği, dış ortamdan gelen tüm sesleri artık daha net bir şekilde duyabildiği hamileliğin 23. haftası; kilolarınızda da artık belirgin artışların görüldüğü, bol miktarda su ve sıvı tüketmeniz gereken bir hafta.

hamilelikte 23, hafta

Gebelikte 23. Hafta

Bu hafta boyunca kilo artışına ve rahim büyümesine bağlı olarak, kasıklarınızda ağrılarla ve hassasiyetlerle karşılaşabilirsiniz. Aldığınız tüm önlemlere rağmen kasık ağrılarınızın devam etmesi; erken doğum riski olabileceğinden kesinlikle doktora başvurmanız gerekiyor.

Hamileliğin 23. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Hamileliğin 23. haftasında minik bebeğinizin kilosunun 550 gram civarında, uzunluğunun ise 26-28 cm arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin akciğerinde sürfaktan maddesi de salgılanmaya başlıyor. Bu maddenin bebeğinizin akciğerlerinin görevini yerine getirmesine yardımcı olan oldukça önemli bir madde olduğunu da ifade edebiliriz.

Bebeğinizin kemik gelişiminin daha da güçlendiği, kas yapısının eskiye nazaran daha kuvvetli olduğu gebeliğin 23. haftasında bol miktarda kalsiyum içeren besinleri tüketmeye de devam etmeniz gerekiyor.

Hamileliğin 23. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Vajina genişliğinizin önceki haftalara göre daha da arttığı bu haftada bacak ve baldırlarınızda ağrı hissedebilir, bol miktarda kramplar ve kasılmalardan şikayetçi olabilirsiniz. Bu ağrıların ve kasılmalarının nedenleri arasında kalsiyum eksikliği önemli bir yer tuttuğu için bir kez daha kalsiyum almaya özen göstermeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

Gebeliğin 23. haftası; vajina genişlemesine paralel olarak vajina akıntılarınızın miktarı da artabilir. Bu durumla karşılaşan anne adaylarına ped kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Vajinanızda kaşınma ya da yanma hissi olan durumlarda mantardan şüphelenmeli ve bu konuda doktorunuza danışarak, doktorunuzun tavsiye ettiği kremleri kullanmalısınız.

Bu hafta; erken doğum riski söz konusu olmayan anne adayları, cinsel yaşamlarına eskisi gibi gönül rahatlığı ile devam edebilir.

Hamileliğin 23. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Gebeliğin 23. Haftasında ellerinizde iğne batmaları tarzında uyuşmalar hissetmeniz oldukça olası. Bu uyuşmaların ve ağrıların şiddetinin arttığı durumlarda fizik tedavi desteği alarak ya da egzersiz yaparak; ağrı ve uyuşmaların şiddetini azaltabilirsiniz.
  • Gebeliğin 23. haftası ve önümüzdeki haftalarda anne adaylarında en çok görülen bir diğer rahatsızlık da baş ağrısı. Hamilelik süresince yaşadığınız hormonal değişiklikler; baş ağrılarınızın derecesini yükseltebilir. Işıksız bir ortamda dinlenerek ya da alnınıza nemli bir bez koyarak, baş ağrılarınıza savaş açabilirsiniz.
  • Bu hafta; sodyum tüketimini arttırmalısınız. Bu nedenle bol miktarda sodyum içeren peynir ve balık ürünleri tüketmenizi öneriyoruz.
  • Gebeliğin 23. haftası; göz rahatsızlıklarından da muzdarip olabilirsiniz. Bu durumdan doktorunuzu en kısa süre içerisinde haberdar etmeyi unutmamalısınız.
  • Uyumadan önce minik egzersizler yaparak, gün içerisinde hafif yürüyüşlere çıkarak; daha sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilirsiniz.

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK