Hamileliğin 22. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 22. Haftasında Neler Oluyor?

Vücudunuzdaki demir eksikliğine bağlı olarak kendinizi daha yorgun, daha bitkin ve daha halsiz hissedebileceğiniz hamileliğin 22. haftası; saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları gibi olumsuz durumlar ile karşılaşabileceğiniz bir hafta. Hamileliğin 20. haftasından sonra anne adayları arasında en sık görülen rahatsızlığın demir eksikliğinden kaynaklı yorgunluk, baş dönmeleri ve halsizlik olduğunu söyleyebiliriz.

Bebeğinizin büyümesini hızla sürdürdüğü, büyümesine bağlı olarak da ihtiyaçların artış gösterdiği hamileliğin 22. haftasında onun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alabilmesi adına kendi beslenmenize ve sağlığınıza da mümkün olan en üst seviyede özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.
hamilelikte 22. hafta

Hamileliğin 22. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bu hafta itibariyle bebeğinizin kaşlarının ve saçlarının iyice belirginleşmeye başladığını ifade edebiliriz. Beyin dokusu ve iç organ gelişimleri hızlı bir şekilde devam eden bebeğinizin elleri ve ayakları da oldukça aktif bir şekilde hareket ediyor.

Ultrason yardımıyla bebeğinizin el ve ayak hareketlerinin yanı sıra göz hareketlerini de izleyebilirsiniz.

Kız bebeklerde rahim oluşumu, erkek bebeklerde ise testis oluşumu birkaç hafta önce başlamıştı. Gebeliğin 22. haftasına geldiğimizde kız bebeğinize ait olan rahmin gelişim sürecine başladığını;  erkek bebeğinize ait testislerin ise karından torbaya doğru geçtiğini söyleyebilmemiz mümkün.

Hamileliğin 22. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi bu hafta itibariyle bebeğinizin de demir ihtiyacı arttığı için vücudunuzun demir eksikliğinden yana muzdarip olmanız oldukça mümkün görünüyor.

Bol miktarda yeşil yapraklı sebzeler tüketerek ya da takviye kapsüller kullanarak demir eksikliğine bağlı şikayetlerden kurtulabilirsiniz. Lakin herhangi bir kapsül kullanmaya karar vermeden önce her zaman olduğu gibi doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Gebeliğin 22. haftasında beslenmenize yeterince dikkat etmediğiniz için vücudunuzdaki kalsiyum, magnezyum ve fosfor eksikliğine bağlı olarak bol miktarda bacak krampları yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Fazla tuzlu, fazla baharatlı gıdalar tükettiğiniz için ya da gereğinden fazla ayakta durduğunuz için ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde ödem oluşumları ile karşılaşabilirsiniz.

Hamileliğin 22. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Ayak ve bacak kramplarınızı rahatlatmak adına magnezyum ve kalsiyum tabletler kullanabilirsiniz. Fosfor eksikliğinizi gidermek içinse hayvansal proteinler tüketmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.
  • Gebeliğin 22. haftasında artan karın içi basıncına ve aldığınız kilolara bağlı olarak ayaklarınızda varis oluşumlarının hızlanabileceğini de hatırlatmak istiyoruz.
  • Bu hafta bebeğinizin iç organ gelişimi tamamlandığından iç organları ile ilgili herhangi bir sorun olup olmadığının tespiti açısından kesinlikle 2. Düzey ultrasonografiye girmenizi tavsiye ediyoruz. Oldukça ayrıntılı bir tarama imkanı tanıyan ultrasonografi ile bebeğinizin iç organları ve plasenta tek tek incelenebiliyor, göbek kordonundaki gelişim gözlemlenebiliyor, rahminiz ya da yumurtalıklarınızdaki gebelik dışı oluşumlar bile kolaylıkla tespit edilebiliyor.
  • Gebeliğin 22. haftasında demir eksikliği teşhisi konulan anne adaylarına midye, kalamar vb. kabuklu deniz canlıları tüketmekten kaçınmalarını, bunun yerine bebeğin kalp ve beyin gelişimini destekleyen balık türlerini haftada bir kez olacak şekilde kesinlikle tüketmelerini öneriyoruz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK