Hamileliğin 21. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 21. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin minik tekmelerini ve karnınızdaki kıpırdanışlarını artık daha net bir şekilde hissedebileceğiniz, bebeğinizin ağırlığının neredeyse 300-400 grama kadar ulaştığı hamileliğin 21. haftası; ayaklarınızda ve bacaklarınızda ödemler ile karşılaşabileceğiniz ve bu yüzden yürürken zorluk ve acı hissedebileceğiniz bir hafta olma özelliği taşıyor.

Bebeğinizin giderek yaramazlaştığı ve daha hareketli bir hal aldığı bu hafta; bol proteinli gıdalar tüketerek; ödem oluşumlarını azaltabilirsiniz.
hamilelikte 21. hafta

Hamileliğin 21. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler?

Bu hafta bebeğinizin boy uzunluğunun 26 cm’e kadar ulaştığını yani büyüklüğünün hemen hemen bir havuç kadar olduğunu söyleyebiliriz.

Bu hafta itibariyle bebeğiniz dış ortamdan gelen tüm sesleri rahatlıkla duyabiliyor. Plasentanın da büyümesini sürdüğü gebeliğin 21. haftasında büyüklüğünün fetüse yaklaştığını, kol ve bacaklarının ise hala uzamaya devam ettiğini ifade edebiliriz.

Bu dönemde bebeğinizin baş-femur olarak isimlendirilen bacak kemiği ile göbek ölçüsünün alınarak, ortalama kilosunun da hesaplanabileceğini eklemek istiyoruz.

Gebeliğin 21. haftasında bebeğiniz içinde bulunduğu amniyos sıvısı yardımıyla yutma ve boşaltım fonksiyonlarını başarı ile gerçekleştirebiliyor, bu sıvının içerisinde kolaylıkla hareket edebiliyor.

Hamileliğin 21. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Bu hafta; rahminiz iyice büyümüş olduğundan rahat hareket edemeyebilirsiniz. Değişen hormonlarınıza bağlı olarak diş etlerinizde bol bol kanama ve şişme ile karşılaşabilir; vücudunuzdaki yağ oranı artmaya devam ettiği için cildinizin belirli noktalarında sivilceler çıktığına tanıklık edebilirsiniz.

Bu sivilcelerden daha kolay bir şekilde kurtulmak isteyen tüm anne adaylarına yüzlerini doğal ve yumuşak sabunlar ile yıkamalarını ve doğal temizleyiciler kullanarak, yüzlerini her gün düzenli olarak yıkamalarını tavsiye ediyoruz.

Gebeliğin 21. haftasında; artan kilolarınızla daha kolay savaşabilmeniz adına egzersiz yapmayı unutmamalı ve hafif yürüyüşlere çıkmaktan da geri kalmamalısınız.

Hamileliğin 21. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Ayak ve bacaklarınızdaki ödem oluşumlarının daha kolay çözülmesi için et, balık, yumurta, süt, tavuk gibi bol bol protein içeren besinler tüketmeyi unutmamalısınız.
  • Günlük 30 dakika yüzerek ya da yürüyerek, akşamları evde ıstırahat ederken bacaklarınızı yukarı doğru kaldırarak, soğuk duş ile bacaklarınızı yıkayarak da ödem oluşumlarını en aza indirgeyebilirsiniz.
  • Gebeliğin 21. haftasında daha rahat hareket edebilmek için doğru yatış pozisyonlarını da tercih etmeniz gerekiyor. Sırt üstü ve yüz üstü pozisyonlarda yatmaktan kaçınmalı, yatarken yastık desteği almalısınız. Sol yan pozisyonda yattığınız takdirde bebeğinize giden kan akışını hızlandırabilirsiniz. Yani en iyi yatış pozisyonunun sol yan yatış pozisyonu olduğunu söyleyebiliriz.
  • Gebeliğin 21. haftasında diş etlerinizde şişme ve kanamaların miktarını azaltmak için vitamin takviyesi ürünler kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce kesinlikle doktorunuza danışmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK