Hamileliğin 20. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 20. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin boyunun 24 cm’ye ulaştığı, ağırlığının ise 250-300 gram arasında değiştiği hamileliğin 20. haftası; bebeğinizin karnınızdaki hareketlerini net bir şekilde hissedebildiğiniz, rahminizin neredeyse göbek deliğinize kadar büyüdüğü oldukça özel bir hafta.

Gebelikte 20. hafta


Hamilelikte 20. Hafta

Bu hafta itibariyle baş dönmeleriniz sıklaşabileceğinden ve bu durum anne adaylarında sık sık düşmelere neden olabildiğinden yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmalı, yere eğilmek istediğiniz anlarda ise dizlerinizi bükmelisiniz.

Hamileliğin 20. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Hamileliğinizin yarısını tamamladığınız bu hafta; bebeğinizin başı ile poposu arasındaki mesafe ultrason yardımıyla kolaylıkla görüntülenebiliyor. Bebeğinizin kalbinin dakikada 120-160 kez attığı, aktif hareketlerinin anne adayları tarafından kolaylıkla hissedilebildiği hamileliğin 20. haftasında bebeğiniz artık karnınızda uyumaya başlıyor. Yani bol bol ninni söyleyerek, onu şimdiden uyutabilirsiniz!

Gebeliğin 20. haftasında cinsiyeti kız olan bebeğinizin de rahim dokusu oluşuyor, vajina ve labiumlar ise oluşmayı sürdürüyor.

Bu hafta bebeğinizin cildinde lanugo tüylerinin de daha belirgin bir hal alacağını ifade edebiliriz.

Hamileliğin 20.Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Rahminizin gelişmeye ve büyümeye devam ettiği, hamilelik sürecine iyice alıştığınız bu hafta, hormonlarınızın artmasına bağlı olarak saç ve tırnak uzamaları ile karşılaşabilirsiniz.

Gebeliğin 20. haftasında rahim dokunuz göbek hizanıza kadar yükseldiği için belinizin merkezinin değiştiğini ve bu değişikliklerin de bel ve sırt ağrılarınızı tetiklediğini söyleyebiliriz.

Bol bol bel ve sırt ağrılarından muzdarip olacağınız hamileliğin 20. haftasında dik durmaya özen göstererek, ev işleriyle fazla uğraşmayarak, topuklu ayakkabı giymekten kaçınarak bel ve sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Bu süreçte cildinizin bazı bölgelerinde östrojen yükselmesi nedeniyle koyulaşmalar gözlemlemeniz de oldukça doğal. Göbeğinizden alt tarafa doğru inen koyu kahverengi çizgilenmelerin doğumdan sonra kaybolacağını belirtmek istiyoruz. Bu koyulaşma miktarı; anne adayının ten rengine göre de değişiklik gösterebilir.

Hamileliğin 20. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bu hafta itibariyle yüksek düzeyde cıva içeren somon, tuna, kılıç balığı vb. derin su balıkları tüketmekten kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Aynı zamanda karides ve midye gibi kabuklu deniz canlıları, tatlı su ve göl balıkları tüketmekten de kaçınmalısınız.
  • Gebeliğin 20. haftasında fazla kilolu ve kısa boylu anne adayları; nefes almada zorluklar ile karşılaşabilir. Gebeliğiniz esnasında %1 ihtimal bile olsa astım hastalığına yakalanma riskiniz de bulunuyor.
  • Bu süreçte anne adayında yüksek tansiyon ve idrar protein atımının birlikte görülmesi anlamına gelen preeklampsi rahatsızlığına da yakalanabilirsiniz. Ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olan preeklampsi rahatsızlığının daha çok fazla kilolu, hamilelikten önce de yüksek tansiyonu olan, yaşı 20 den küçük ya da 40’dan fazla anne adaylarında daha çok görüldüğünü söyleyebiliriz.
  • Gebeliğin 20. haftasında karnınızın büyümesine bağlı olarak cildiniz kaşınabilir. Cildinizi nemlendirerek, bu kaşınmaları hafifletebilirsiniz.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK