Hamileliğin 19.Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 19.Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin farklı becerilerini geliştirmeye devam ettiği hamileliğin 19. haftası; aynı zamanda bebeğinizin 5 duyu organının gelişiminin de tamamen tamamlandığı hafta olma özelliği taşıyor.

gebelikte 19. hafta


Hamilelikte 19. Hafta

Kasıklarınızda ağrı hissedebileceğiniz, karnınızdaki minik sıçramaları duyumsayabileceğiniz bu hafta; bebeğinizin boyunun 15-16 cm’ye kadar ulaştığını ağırlığının ise 250 gr civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Hamileliğin 19. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Hamileliğin 19. haftasında bebeğinizin eşi olarak da adlandırılan plasenta da büyümesini sürdürüyor. Plasentanın yaklaşık 15 cm çapına ulaşmayı başardığı bu hafta itibariyle bebeğinizin kollarının ve bacaklarının da daha orantılı olduğunu ifade edebiliriz. Yani bebeğinizin kolları, artık tamamen ayaklarına nazaran daha uzun.

Bu hafta itibariyle bebeğinizde meydana gelen en önemli değişikliğin onun cildinin üst kısmını kapsayan ve doğum esnasında cildini koruma görevi üstlenecek olan verniksin isimli tabaka oluşumu olduğunu da belirtmek istiyoruz. Bu tabaka bebeğinizin ölü derisinden ve yağ hücrelerinden oluşuyor ve bebeğiniz doğana kadar cildini amniyon sıvısına karşı da koruyacak.

Gebeliğin 19. haftasında dışarıdan gelen sesleri de hissetmeye başlayan bebeğiniz için artık bol bol ninni söyleyebilir, ona masal anlatabilirsiniz. Onun sizi duyacağından hiç ama hiç şüpheniz olmasın!

Hamileliğin 19. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Hamileliğin 19. Haftasında karnınızı artık daha da büyük hissedebilir, tam anlamıyla bir anne olduğunuzu düşünebilirsiniz. Artık gardırobunuzu tamamen yenilemenin ve büyük ve salaş hamile kıyafetleri alarak, daha rahat etmenin zamanı geldi!

Bu hafta kasıklarınızda ağrılar hissetmeniz de oldukça olası. Sırt ağrılarından da muzdarip olabileceğiniz bu hafta; otururken kesinlikle dik oturmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Dik oturarak hem sırt ağrısı şikayetlerinizi azaltabilir hem de midenizde reflü oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Hamileliğin 19. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Kilo alımınızı dengelemek ve daha sağlıklı beslenmek adına az az ve sık sık yemek yemenizi tavsiye ediyoruz.
  • Gebelik süresince kesinlikle diyet yapmaktan ve az yemek yemekten de kaçınmalısınız. Bu süreçte diyet uygulamanız bebeğinizin gerekli vitamin, mineral ve proteinleri alamamasına neden olabilir. Bu durum da bebeğinizin gelişimi üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.
  • Gebeliğin 19. haftasında diş sağlığınıza da eskiye nazaran daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bu hafta kemiklerinizi doğuma hazırlayan ‘relaksin hormonu’ fazla miktarda salgılandığı için dişlerinizde çürüme vb. sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
  • Kasık ağrılarınızın şiddetli olduğu durumlarda doktorunuza görünmenizi öneriyoruz.
  • Bel ağrılarınızı hafifletmek için yatarken bacaklarınızın arasına yastık koyabilir ve yan yatabilirsiniz.
  • Yürürken ise topuğu yüksek olmayan ayakkabılar giyerek, ayak ve bacak ağrılarınızın şiddetini azaltabilirsiniz.
  • Gebeliğin 19. haftasında şiddetli karın ağrısı, ağrılı idrar, yüksek ateş, görmede bozukluk, şiddetli kusma, yüz ve parmaklarda şişkinlik vb. rahatsızlıklar ile karşılaştığınız takdirde kesinle doktorunuzu bu durumdan haberdar etmeniz gerektiğini de eklemek istiyoruz.
  • Son olarak; bol bol hafif yürüyüşlere çıkmayı da unutmamanız gerekiyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK