Hamileliğin 18. Haftası

Hamileliğin 18. Haftasında Neler Oluyor?

Hamileliğin 18. haftası; gebelik sürecini yarılamanıza oldukça az bir sürenin kaldığını ifade eden, bebeğinizin hemen hemen tüm hareketlerini kolaylıkla hissedebileceğiniz bir hafta.

Bulantı, kusma, aş erme gibi sorunlarınızın geride kaldığı bu hafta itibariyle hızlı bir şekilde kilo alabilirsiniz. Bu yüzden gün içerisinde az az ve sık sık yemeli; 3 öğün yerine 6 öğün olacak şekilde beslenmelisiniz.

Hamileligin 18. haftasi


Gebelikte 18. Hafta

Hamileliğin 18. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin dış kulaklarının şekillendiği, yüz hatlarının iyice belirginleştiği hamileliğin 18. haftasında bebeğinizin iç organlarındaki gelişiminin de hızla devam ettiğini söyleyebiliriz.

Bu hafta, bebeğinizin sindirim sistemindeki birtakım maddeleri ve amniyotik sıvıyı içeren ilk dışkısı da oluşmaya başlıyor.

Akciğerleri oluşan bebeğinizin gebeliğin 18. haftasında boyunun 14 cm uzunluğunda, kilosunun ise 200 gram civarında olduğunu ifade edebiliriz.

Özellikle hamilelik sürecinizin ilk haftalarında bebeğinizin baş kısmının yan tarafında yer alan gözlerinin artık iyiden iyiye ön tarafa geldiğini de söyleyebiliriz. Aynı zamanda bebeğinizin el ve ayak kıvrımları da bu hafta itibariyle iyice belirginleşiyor.

Hamileliğin 18. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Kilo alımınızın önceki haftalara nazaran daha da hızlandığı bu hafta; beslenme düzeninize eskiye göre daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde aldığınız fazla kilolar; bel, sırt, eklem ağrılarını beraberinde getirebileceği gibi midenizde reflü oluşumuna da neden olabilir. Aman dikkat!

Gebeliğin 18. haftasında, özellikle ani olarak ayağa kalktığınız anlarda tansiyonunuz düşebilir, hatta hayatınızda tansiyonunuzun en çok düşeceği dönem; bu hafta olabilir. Bu duruma bebeğinize giden kan akışının hızlanmasının ve kan damarlarınızda yaşanan gevşemelerin neden olduğunu ifade edebiliriz.

Hamileliğin 18. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Bebeğinizin kıkırdak ve kemikleri sertleşmeye devam ettiği için bol miktarda kalsiyum içeren besinler tüketmeye özen göstermelisiniz. Bol miktarda süt ve süt ürünleri tüketerek, bebeğinizin kemik gelişimini güçlendirebilirsiniz.
  • Bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayabileceğiniz diğer besinlere badem, ceviz, susam gibi kuruyemişleri, sardalya ve somon gibi balıkları, incir, üzüm, portakal gibi meyveleri ve bezelye, bamya, barbunya gibi sebzeleri örnek verebiliriz.
  • Gebeliğin 18. haftasında tansiyonunuzun düştüğü anlarda bir yatağa, koltuğa ya da yere uzanarak bacaklarınızı yükseltmeyi denemeniz gerekiyor. Bu sayede kalbinize daha fazla kan gitmesini sağlayabilir ve tansiyon değerlerinizi normale döndürebilirsiniz.
  • Gebeliğin 18. haftası; denge sorunu yaşayabileceğiniz ve hatta dengenizi kaybederek yere düşebileceğiniz bir hafta. Bu süreçte düşme riskiniz oldukça yüksek olduğu için yolda yürürken, merdivenlerden inerken ya da banyoda küvete girip çıkarken, dikkatli davranmayı unutmamalısınız.
  • Hamileliğin 18. haftasında vücudunuzda çatlak oluşumları ile mücadele etmek için çatlakların olduğu bölgeye susam ve badem yağı sürebilirsiniz.
  • Burun tıkanıklıklarınızı açmak adına tuzlu su spreyi kullanabilirsiniz. Bu spreyin ayrıca uyurken horlamanıza engel olabileceğini de söyleyebiliriz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK