Hamileliğin 13. Haftası

Hamileliğin 13. Haftasında Neler Oluyor?

Bebeğinizin ağırlığının yaklaşık 25-30 grama ulaştığı, baş ile popo arasındaki uzunluğunun 6-7 cm arasında değiştiği hamileliğin 13. haftası; bebeğinizin plasentasının da büyümeye devam ederek 30 gram ağırlığına eriştiği hafta olma özelliği taşıyor.
hamilelikte 13. hafta

Ultrason ile bebeğinizin el ve kol hareketlerini kolaylıkla gözlemleyebileceğiniz hamileliğin 13. haftasında bebeğinizin karaciğerinde safra üretiminin başladığını ve pankreasının artık insülin ürettiğini de söyleyebiliriz.

Bebeğinizin 4. ayına girdiği gebeliğin 13. haftası itibariyle ilk 3 aylık dönem olan birinci trimester dönemi de sona ermiş oluyor.

Hamileliğin 13. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

  • Hamilelik boyunca geçirebileceğiniz en rahat ve en sorunsuz dönemin 13. hafta ile başladığını ifade edebiliriz. Gebelin 4. İle 7. ayı arasında yer alan süreç; anne adaylarının hamileliklerine adapte oldukları ve bebeğinizin büyüklüğünün ortalama bir şeftali büyüklüğünde olduğu hafta.
  • Bebeğinizin kafa büyüklüğünün hala vücudunun yarısı kadar olduğu gebeliğin 13. haftası, bebeğinizin kol ve bacak kemiklerinin güçlendiği, kol ve bacaklarının uzamaya devam ettiği, gözlerinin yanlardan olması gerektiği yere doğru kaymaya başladığı, bağırsaklarının göbek kordonundan çıkarak karın bölgesindeki yerini aldığı, kısacası bebeğinizin hızla büyümesini sürdürdüğü bir hafta.

Hamileliğin 13. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

Hormon seviyenizdeki artışa paralel olarak duygusal dünyanızda yoğun iniş ve çıkışlar yaşayabileceğiniz hamileliğin 13. haftasında bulantı ve kusma şikayetleriniz önemli ölçüde azalabilir.

Bu hafta itibariyle mide bulantılarınız ve şikayetleriniz azaldığı için cinsel isteğinizde artış ile karşılaşabilirsiniz.

Gebeliğin 13. haftasında cinsel ilişkiye girmenizin önünde herhangi bir engel olmadığının altını çizmek istiyoruz. Üstelik cinsel ilişki sonrasında mutluluk hormonu salgılandığı için kendinizi daha mutlu ve daha huzurlu da hissedebilirsiniz.

Gebeliğin 13. haftasında karın ve bel bölgenizde belirginleşmelerin iyiden iyiye artacağını ve göğüslerinizin de büyük ölçüde büyüyeceğini söyleyebiliriz. Artık, hamile kıyafetleri satın almak için alışverişe çıkmanızın zamanı geldi de geçiyor bile!

Bebeğiniz büyüdüğü için rahminizin de büyümeye devam ettiği bu hafta, kasıklarınızda hafif sancılar ve ağrılar hissedebilirsiniz. Ayrıca cildinizde gebelik maskesi adı verilen lekelenmeler ile de karşılaşabilirsiniz. Hatta vücudunuzda çatlaklar bile meydana gelebilir.

Hamileliğin 13. Haftasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekiyor?

  • Artık iki canlı olduğunuz ve bebeğiniz de suya ihtiyaç duyduğu için gün içerisinde bol bol su ve sıvı tüketmeniz gerekiyor.
  • Vücudunuzun ve bebeğinizin demir ihtiyacını karşılamak adına bol bol demir içeren besinler tüketmelisiniz. Demir açısından zengin besinlere karaciğer ve tonbalığını örnek verebiliriz.
  • Mide bulantılarınız azaldığı için iştahınızın arttığı gebeliğin 13. haftasında; yemek yeme isteğinize yenilerek boş kalori içeren besinleri tüketmekten kaçınmalısınız. Günde 6 öğün olacak şekilde sık sık ve az az yiyerek; fazla kilo almaktan kurtulabilirsiniz.
  • Kafein ve kafein içeren tüm içeceklerden uzak durmalı, günde 30 dakikalık hafif yürüyüşlere çıkarak ya da yüzerek, egzersiz yapmalısınız. Ancak spor yaparken ağır hareketlerden kesinlikle uzak durmalı, egzersizlerinizde basit ve küçük hareketlere yer vermelisiniz. Egzersizler sayesinde hem zihninizi boşaltabilir hem de doğumun daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.
  • Gebeliğin 13. haftası itibariyle bebeğinizin vitamin ihtiyacı da arttığı için multivitamin desteği alabilirsiniz.
  • Bebeğinizde görülebilecek kromozom hastalıklarının tespiti açısından ikili tarama testine girmeyi de unutmamanız gerekiyor.

 

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

YORUM BIRAK