Hamileliğin 12. Haftası

Hamileliğinizin ilk 3 ayının tamamlandığı, bebeğinizin ağırlığının 13-14 gram’a kadar ulaştığı hamileliğin 12. haftası, hamileliğin ilk 3 ayını ifade eden birinci trimester döneminin de tamamlandığı bir hafta.

Hamileliğin 12. haftasından itibaren birbirinden eğlenceli ve ilginç gelişmeler ile karşılaşacağınızı söyleyebiliriz.

Bebeğinizin genital organı da dahil tüm iç organlarının oluşumunun tamamlandığı hamileliğin 12. haftasında bebeğinizin cinsiyeti de kesinleşmiş olmasına rağmen cinsiyet tayini için henüz erken.

hamilelikte 12. hafta

Gebeliğin 12. haftası

Hamileliğin 12. Haftasında Bebekte Görülen Değişiklikler

Bebeğinizin boyunun 55-60 mm’ye ulaştığı bu hafta, bebeğinizin parmakları da birbirinden ayrılıyor ve bebeğinizin geçen hafta başlayan tırnak oluşumu devam ediyor.

Bebeğinizin bu haftaya kadar oluşmuş olan iç ve dış organlarının hacmi artarken, saçları da kafa derisinden çıkmaya ve görünmeye başlıyor.

Ultrason ile bebeğinizin hareketlerini gözlemleyebileceğiniz hamileliğin 12. haftası; bebeğinizin yutmayı yeni öğrendiği ve bol bol hıçkırdığı bir hafta. Bebeğinizin hıçkırmasının nedeninin ise yutmayı yeni öğrenmesi ve bunu bir türlü becerememesi olduğunu söyleyebiliriz. Ultrason ile bebeğinizin ağzını açıp kapamasına hatta hıçkırmasına bile tanık olmanız mümkün.

Gebeliğin 12. haftasından sonra bebeğiniz sürekli hareket halinde olacak ve etrafını ve kendini dokunma yoluyla keşfedecek.

Bu hafta itibariyle bebeğinizin sindirim sisteminin de daha da güçleneceğini ve bebeğinizin bol bol çenesini açıp kapayarak, çene egzersizi yapacağını söyleyebiliriz.

Hamileliğin 12. Haftasında Annede Görülen Değişiklikler

 • Sık sık idrara çıkma şikayetlerinizin hafiflediği, göbek kısmınızın belirginleşmeye başladığı bu hafta itibariye mide bulantılarınızın da hafifleyeceğini bilmeniz gerekiyor.
 • Kan hacminizin artışı devam ettiği için hamileliğin 12. haftasında sık sık baş ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz.
 • Mide yanması ve ekşimesi şikayetlerinizde ise artış olması oldukça muhtemel.
 • Bu haftadan sonra cildinizle ilgili farklılıklar gözlemlemeniz de olası. Hamileliğin bu haftasından sonra kimi anne adaylarının ciltlerinde olumlu yönde değişiklikler görülürken kimi kadınların ise cilt sorunları daha da artmaya başlıyor. Bu durumun asıl nedeni ise her kadının kendi cilt yapısına sahip olması.
 • Yani cilt lekelenmesi ya da sivilce vb. cilt sorunları ile karşılaşabileceğiniz gibi cildinizin daha da pürüzsüzleştiğini de gözlemleyebilirsiniz.
 • Gebeliğin 12. haftasından sonra cildiniz daha da hassaslaşacağı için güneş koruyucu kremler sürmeden güneşe çıkmamalı ve cilt bakımınıza dikkat etmelisiniz. Ancak kullandığınız ürünlerin size ve bebeğinize zarar vermemesi adına öncelikle hangi ürünü kullanacağınız konusunda kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Hamileliğin 12. Haftasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Aşırı yağlı, boş kalori içeren, besin değeri düşük olan yiyecek tüketiminden kaçınmalı, hamur işinden, ağır şerbetli ve aşırı tatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.
 • Bu süreçte bol miktarda su tüketmeli, protein, kalsiyum ve vitamin içeren besinlere öğünlerinizde bolca yer vermelisiniz.
 • Bulantılarınız azaldığı ve buna paralel olarak iştahınız arttığı için daha çok yemek yeme isteği hissetmeniz oldukça doğal. Kendinizi kaptırarak, aşırı besin tüketmemeniz de bu noktada oldukça önemli.
 • Uyumadan önce yemek yememeli, az az ve sık sık yemek yemeyi tercih etmeli, mümkünse günde 6 öğün besin tüketmelisiniz.
 • Gebeliğin 12. haftası itibariyle karın bölgenizde hamilelik sonrasında gözlemleyebileceğiniz çatlakların oluşumunu engellemek adına karın ve bel bölgenizi hindistancevizi yağı gibi doğal nemlendiriciler ile nemlendirmeyi deneyebilirsiniz.
 • Hamile yogasına başlamayı düşünen anne adayları için gebeliğin 12. haftasının oldukça önemli bir hafta olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca doğumunuzun daha kolay gerçekleşmesi ve daha sağlıklı bir gebelik süreci için günlük 20 dakika yürüyebilir ya da yüzebilirsiniz.
 • Bebeğinizde down sendromu, fetal anomaliler, büyüme ve gelişme geriliği gibi rahatsızlıkların erken tespiti adına kadın doğum uzmanı ile olan randevularınıza gitmeyi ve ultrason tetkiklerini de yaptırmayı kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Erken doğum, gebelik hipertansiyonu gibi önemli durumlar; hamileliğin 12. haftasında kolaylıkla tespit edilebilen diğer riskler.
 • Gebeliğin 12. haftası, çoğu annede diş eti problemlerinin görüldüğü bu yüzden diş bakımınıza hamilelik süresince çok dikkat etmeniz gereken bir hafta. Aslında diş bakımına daha hamile kalmadan önceki süreçte de özen göstermeniz gerekli. Ancak 12. haftaya kadar diş bakımınızı ihmal ettiyseniz bu hafta muhakkak bir diş doktoruna görünmelisiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK