Gebelikte karın ağrısı

        HAMİLELİKTE ( Gebelikte ) YAŞANAN KARIN VE KASIK AĞRILARI

Bir kadını kadın yapan en güzel duygu anneliktir. Her kadın anne olmak ister ve bu istek doğrultusunda zorlu, meşakkatli bir yolculuğa başlar. Kırk hafta gibi bir süreyi çeşitli evrelerden geçerek tamamlar. Gebeliğin ilk günlerinden itibaren karın ve kasık bölgelerinde hafif ağrılar başlayabilir. Gebeliğin ilerleyen evrelerinde ise bu ağrılar kendini, anne adayına iyice hissettirmeye başlar. 3. Aydan itibaren kasık bölgelerinde ani bıçak saplanması gibi ağrılar hissedilebilir. Böyle ağrıların yaşandığı dönemlerde anne adayı, bebeğin sağlığı için dinlenmeyi tercih etmelidir. Gebe aniden ayağa kalktığında ağrının şiddeti artar. Bu ağrıların nedeni rahmin büyümesi ve etrafındaki bağların ligamentlerin gerilmesidir.


Hamilelikte karin ve kasik agrisi

Bunun dışında anne adayı gebeliği süresince, kabızlık sorununa bağlı olarak ta ağrılar yaşayabilir. Karında şişkinlik, gaz gibi gebelik esnasında yaşanan rahatsızlıklar, gebelik sonlanana kadar devam edebilir. Hamileliğin ilk üç ayı anne adayı için büyük önem taşımaktadır. Bazı doktorlar bu dönemlerde ilişkiyi çiftlere önermemektedirler. Annenin ve bebeğin sağlıklı bir şekilde ilk üç ayı atlatması, annenin bebeğini hissetmeye başladığı anda gizlidir. Bu ayın içinde bulantı ve kusmalar şiddetlidir. Kasılmalar ve anlık gevşemeler baş gösterir. Dördüncü ayın başlamasıyla, artık anne bebeğini tam anlamıyla hissetmeye ve bedenen ona kavuşma arzusuna ulaşmış olur.

Gebeliğin son evrelerine doğru bel ve kasık ağrıları artar. Buna birde bebeğin hareket evresi eklenince asıl zorlu dönem başlamış demektir. Son aylarda Braxton – Hicks kontraksiyonları denen yalancı doğum ağrıları da yaşanabilir. Bu gibi durumlarda doktora giderek gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır. Çünkü gebelik önemli bir evre olan sonlanma noktasındadır. Erken doğum risklerinin yaşandığı dönemlerde ani ve hesapsızca yapılan işlerin bedeli ağır sonuçlar yaratabilir. Kısaca tüm evreler boyunca gebe kendine ve bebeğine gerekli özeni göstermelidir.

Doğumu yaklaştıkça sırt ağrıları da artar. Artık bebek gelişmiş ve büyümüştür. Beden iyice ağırlaştığı için bele baskıda artmıştır. Bebek doğum pozisyonuna geldiğinde kasık ağrıları artar ve gebe kramplar yaşamaya başlar. Doğum sonrası anne ve bebeğinin kavuşması ise tüm zorlu yolculuğun unutulması anlamındadır. Anne adayı, doğumdan kısa bir süre sonra vücudunun tekrar düzene dönmesi neticesinde tüm ağrılarından kurtulmuş olur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

YORUM BIRAK