Gebelikte ağrı kesici ilaç kullanımı

Anne adaylarımızın en çok korktuğu konulardan biri olan gebelikte ağrı kesici ilaç kullanımı” , verilen farklı bilgilerle kafamızı daha da karıştırmaya devam ediyor. Doğruyu söylemek gerekirse bu sorunun net bir cevabı yok. Çünkü bir annenin üzerinde ilaçların bebeğe etkisini araştırmak bebek için çok tehlikeli olur ve bunun bir deneyi yapılamaz. Edinilen bilgiler ise sadece vakalar sonucunda bulunuyor. Bu yüzden de ilaç firmaları kullanma kılavuzunun üzerine “hamileler için sakıncalıdır.” Ya da “hamileyseniz doktorunuza danışınız.” gibi uyarılarda bulunarak topu doktorlara atıyor. Doktorlar da anne adayının bazı ilaçlara ihtiyacı olması durumunda hamileliğe son verebiliyor.
gebelikte ilac kullanimi

Gebelikte ilaç kullanmanın riskli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama toplumumuzda oluşan ağrı kesiciden ne olacak” düşüncesi birçok anne adayının bebeğini doğmadan kaybetmesine sebep olabiliyor. Özellikle hamile olduğunu öğrenmeden önce kullanılan ağrı kesiciler anne adayının bebeğini ilk haftalardan düşürmesine sebep olabiliyor. Yani ağrı kesiciler sanıldığı kadar da masum değil.

Hamilelik döneminde baş gösteren ağrıların sebebi gerginlik olabilir. Bu tür durumlarda anne adaylarına dinlenmeleri ve rahatlamaları tavsiye edilir. Eğer şiddetli bir ağrı söz konusuysa doktor izniyle ağrı kesici kullanılabilir. Bebeğin organlarının gelişmekte olduğu ilk 3 ayda ağrı kesici kullanması bebek için çok sakıncalıdır bu yüzden Hamileliğin ilk 3 ayinda mümkün olduğu kadar doğal yollara başvurmalıdır.

Bazı durumlarda, doktorlar anne adayının en az zararsız olan ağrı kesicileri kullanmasına müsaade edebilir. Bunlar içinde pasetamol veya asetominofen içeren ilaçlardır yani bu ilaçlar günlük hayatımızdan tanıdığımız parol, tamol, minoset ve vermidondur. Doktorlar genellikle en düşük dozda olduğu ve etkisini anneyle bebek arasında bağlantıyı sağlayan göbek bağına ulaşmadan gösterdiği için parolu tavsiye ederler.

Aspirin de bizim günlük hayatımızdan tanıdığımız bir başka ilaç; bu ilaç düşük dozlarda zaten gebelikte bazı durumlarda, bu tekrarlayan düşükler olabilir, günde 80 mg kullanılan bir ilaçtır ancak yüksek dozlarda zararlı olabilir. Aspirin de doktor denetimi dışında kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca aspirin trombosit agregasyonunu bozarak kanamaya sebep olduğu için doğuma yakın haftalarda kullanılması doğumda aşırı kanamaya neden olabilir.

Bazı anne adayları ilaç kullanmak istemedikleri için doğal olduğunu düşünerek bitkisel ağrı kesiciler kullanmak isteyecektir. Bu yöntem de tehlikeli olabilir ve değişik komplike sonuçlar doğurabilir bu sebeple kullanılması tavsiye edilmeyen bir yöntemdir.

Bu nedenlerle eğer anne adaylarımız ağrılı dönemlerde kendi kararlarınızla alternatif çözümler uygulamamalıdır. Böyle durumlarda anne adaylarımızın yapması gereken en önemli şey doktorlarıyla görüşmek ve onların yönlendirmesiyle hareket etmektir.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

Bir Yorum

  1. Ayse 26 Eylül 2016

YORUM BIRAK